Pogledaj jedan post
Old 19.08.2015., 18:48   #44
Quote:
Azzura kaže: Pogledaj post
a jel ideš na psihoterapiju? možda bi ti grupna pt bila korisna, no prvi je korak javiti se psihoterapeutu.

vodim li normalan život? i ne i da. ovisi o tome kako definiramo "normalan život".

u osnovi, na svoju soc. fobiju gledam na sljedeći način: postoje invalidi koji su fizički spriječeni i koji nisu u mogućnosti proći istom ulicom kao i ljudi koji nisu invalidi (ili barem nisu u kolicima) iz jednostavnog razloga što ta ulica nije prilagođena njima (nije dovoljno široka, automobili se svakako parkiraju i sl.). i onda su ti ljudi prisiljeni pronaći svoj put kako stići tamo gdje već moraju.

e pa tako i ja. imam socijalne fobije i idem svojim putem (koji je dovoljno "širok"). svoj organizam ne prisiljavam na nikakve radnje koje mu mogu šteti, odnosno, s vremenom sam stekla mogućnost prepoznavanja i detektiranja mogućeg problema, te se ponašam u skladu sa svojim (psihičkim) mogućnostima.

hoće li mi netko reći da sam kukavica, da izbjegavam, da se fobija liječi "klin se klinom". samo naprijed. zovite me kako hoćete, no ja znam koliko su moja teška psihička stanja dovela moj organizam do ruba. i ja se tom rubu neću približivati, jer sebi želim dobro.

ok, ići ću ja to rješavati, ne prihvaćam svoju soc. fobiju kao nešto nepromjenjivo za života. ali idem tempom koji meni odgovara, koji meni ne narušava mir, zdravlje i zadovoljstvo.

jel to znači da se ne možemo naći na prepunoj rivi i popiti kavu? jebiga, tako je to. s ljudima s kojima se nalazim na kave to i kažem - ne mogu, nisam sposobna biti okružena tolikim brojem ljudi, uhvatit će me panični, predlažem da se nađemo negdje gdje je manja fluktuacija ljudi. prijatelji to razumiju, moja obitelj također.
Psihoterapiju sam odavno otpisala iz razloga što se bojim da bih na taj način samoj sebi dala još više povoda da soc. fobija postane moja 'stigma'.

Drago mi je da ima i sretnih priča, i hvala ti što si je podijelila. Takve stvari je uvijek lijepo čuti i prilično su motivirajuće. Kako su ljudi u tvojoj okolini reagirali u početku, a kako reagiraju danas kada im objasniš da ne želiš biti na mjestu koje je prepuno ljudima? Je li bilo čudno u početku, ne samo njima, nego i tebi?
Twella is offline  
Odgovori s citatom