Pogledaj jedan post
Old 12.01.2017., 09:26   #54
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Poštovani kolega Parsifale, nije mi poznat taj Budin citat. Ali, kao što su vam već uvaženi kolege ukazali, bit Budinog učenja sastoji se upravo u tome da ništa nema "srž" odnosno da ništa ne postoji samo po sebi i za sebe. Središnji pojam filozofskog budizma je doktrina o ništavilu (sunyata). A tu su još i poznate Budine "tri oznake egzistencije", a o čemu sam nešto već natuknuo ovdje:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...7&postcount=24
Prema tome, čak i ako je Buda doista rekao to što tvrdite da je rekao, onda tu izjavu valja interpretirati u kontekstu cjeline njegova učenja.
Ukratko, "srž" bi bila ono što se ne mijenja na podlozi promjena. A u filozofiji su se kategorije kojima se može pripisati ta karakteristika različito nazivale: od bitka, preko supstancije i esencije, pa do pojma. Premda imaju tu zajedničku karakteristiku (pa ih po njoj možemo, ako želimo, sve nazvati "srž"), one nisu sinonimi, nego stoje u nekim određenim logičkim odnosima, dakle razlikuju se. Još jedna zajednička karakteristika im je da svaka od njih ima ambiciju da bude definicija apsoluta (što im ne uspjeva). Možda onda možemo to nastojanje definiranja apsoluta nazvati "srž"?

To što citira naš cijenjeni kolega Parsifal nisu riječi Gotama Sidarte nego je to više citat Lao Cea: https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...postcount=1270

Veliki Tao


Rođeno prije neba i zemlje
postoji nešto, nejasno, ali potpuno,
tiho, prazno
uvijek isto, u svim promijenama
viječno se mjenjajući, uvijek isto.
Može se promatrati kao majka svih stvari.
Ja ne znam njegovo ime
i zovem ga Tao.

U odsustvu bolje riječi zovem ga "veliki".
Veliki to znači beskonačan.
Beskonačan: to znači sveobuhvatan.
Sveobuhvatan: to znači vratiti se na početak.

Stoga:
Tao je velik.
Nebo je veliko.
Zemlja je velika.
Čovjek je velik.
U postojanju su četiri velike stvari,
a čovjek je jedna od njih.

Čovjek slijedi zemlju,
zemlja slijedi nebo,
nebo slijedi Tao,
Tao slijedi vlastitu prirodu.


Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post

Naš prijevod sunyate kao ništa i ništavila je misliding.
kao što smo već pokazali na primjeru Kreninih apartmana to što su oni zimi prazni i što je prostor unutar 4 zida tih apartmana prazan ne znači da je taj apartman ništa nego je kako budisti kažu PREGNANT with possibilites.
Drugim riječima unutar Kreninih praznih apartmana sve je moguće. i njihova sunyata omogućava puno toga pa čak i zaradu .
Bilo kuda - moji apartmani svuda. Čak i na filozofiji

Ako ti je do apartmana, onda dođi na ovu temu: https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...&postcount=556

A da bi naš moral bio pravičan , doba i svrsishodan moramo vježbati Tao. A to bi u apartmanima bilo da ih iznajmljujemo bez iznajmljivanja

Tao je neograničena praznina, bez imena i oblika
-Tao se transformira iz nematerijalnog u materijalno kroz proces yin-a i yang-a
-svi procesi su predmet cikličkih promjena upravljanih u našem materijalnom svijetu pomoću Pet Elemenata
-život je upravljan sa Tri Blaga: Ching (srž), Chi(energija), Shen (duh). Razmjena miješanje tih elemenata je kontekst u kojem čovjek živi i kreira savršenstvo.
-čovjek je često onemogućen da vidi prirodno savršenstvo te često vođen egom pokušava se zadovoljiti stjecanjem bogatstva i ispunjavanjem svakojakih želja. Neki uspiju vidjeti ispraznost toga te uspijevaju slijediti "učenje bez riječi"
-da bi mogao uspješno pratiti taj Put čovjek mora se posvetiti wu wei-u (nedjelovanju) te djelovati instinktivno u skladu s prirodom.
-adept mora se usavršiti u mirnoći te uskladiti sa unutarnjim energijama tijela
da bi spoznao duhovno a ne samo materijalno
-na kraju života adept se usavršio u mirnoći. Kada stigne trenutak smrti ego se rasipa a svijest se širi da bi postala neograničena praznina Tao-a


Zato ću ja svoje apartane na Krku prepustiti svojoj gospođi. A sebi ću napraviti taoističke apartmane:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...&postcount=251

Istina je da naši poduzetnici ne vole "liđere" investicije. Sve mora biti u betonu za slijedeće 3 generacije.

Zadnje uređivanje krena : 12.01.2017. at 09:45.
krena is offline  
Odgovori s citatom