Pogledaj jedan post
Old 26.08.2017., 17:00   #39
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Drustvene norme mozes prihvatiti ili ne - nitko te ne sili na njih. Posljedice mogu naravno biti lose po tebe, ali to nije bitno. Kod drustvenih normi ne postoji mehanizam koij ih prisilom provodi na odredjenom teritoriju. Stoga je prihvacanje drustvenih normi je slobodan izbor pojedinca. Ja naime mogu biti gad prema svojim prijateljima, nitko me nece strpati u zatvor. Medjutim ubrzo cu se naci bez istih (nitko njih ne moze natjerati da se druze samnom). Medjutim drzava nece primjeniti silu prema meni i strpati me u zatvor zbog toga. Mogu ici u crkvu i biti dio te zajednici ili ne ic.
U zajednici koja je socijalno konzervativna itekako te se sili na to. To je poanta tog društvenog mehanizma. Na jednak način imaš slobodu danas prekršit zakon i završit u zatvoru. To je slobodan izbor pojedinca. Tako i u konzervativnoj sredini imaš izbor ić kontra normi svoje zajednice pa te u novije vrijeme pribiju na stup srama i odbace dok se ne iskupiš, a u neko starije vrijeme ti naprave i gore stvari.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom