Pogledaj jedan post
Old 09.12.2003., 15:29   #13

Najčešće postavljana pitanja u svezi muškog reproduktivnog sustava




Balanopostitis

To je opća upala glansa (glavića) penisa i okolne kože. Upalu najčešće izazivaju gljivice ili bakterije ispod prekrivajuće kožice neobrezanog penisa. Upala izaziva bol, svrbež, crvenilo i oteklinu, te naposlijetku može dovesti do sužavanja (strikture) mokraćne cijevi (uretre).
Muškarci koji boluju od balanopostitisa mogu kasnije dobiti fimozu, parafimozu i sl.


Balanitis xerotica obliterans

Kronična upala glavića penisa koja uzrokuje nastanak otvrdnuća te bjelkastog područja pri vrhu penisa. Uzrok najčešće nije poznat, ali bolest može nastati i kao rezultat alergijske reakcije ili infekcije. Otvor mokraćne cijevi okružen je otvrdnućem od strane bjelkaste kože, što naposlijetku može dovosti do zapreke izlaska mokraći ili sjemenoj tekućini. Antibiotska i protuupalna terapija često dovode do izliječenja stanja, ali je nakon toga nerijetko potrebna kirurška rekonstrukcija vrha mokraćne cijevi.


Fimoza

Skvrčenost ili stegnutost kože koja se nalazi oko glavića penisa. Fimoza je sasvim prirodna pojava u novorođenčadi i male djece, i do puberteta najčešće nestane bez liječenja. U odraslih, fimoza je povezana sa raznim upalnim stanjima. U oba slučaja, kao posljedica fimoze nastupaju problemi mokrenja i spolne aktivnosti zbog nemogućnosti spuštanja kožice. Najčešće se fimoza liječi kirurškim tretmanom.

Parafimoza

Kod parafimoze pak, se spuštena kožica ne može vratiti natrag preko glavića penisa. Rješenje je također cirkumcizija.


Eritroplazija (tzv. Queyratova eritroplazija) penisa

To je prisustvo crvenkastog, baršunastog područja na koži penisa, najčešće kod podnožja ili na vrhu glavića penisa. Najčešće je prisutna kod neobrezanih muškaraca. Ukoliko se ne liječi, eritroplazija može postati tumorogena. Najsigurnija metoda provjere je bioptičko uzimanje malog uzorka kože s tog mjesta i njegova histološka pretraga. Lijek izbora je fluorouracil sa redovitim kontrolama.
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom