Pogledaj jedan post
Old 29.08.2010., 19:20   #14
Magij je pokušaj stavljanja različitih nadnaravnih i inih sila pod svoju kontrolu radi postizanja raznih ciljeva. Može se usporediti recimo sa nekakvim kemijskim procesom kada ti znaš ako uradiš određene radnje da slijedi određeni učinak i u tu svrhu unutar magije postoje razni obredi/rituali pomoću kojih onaj koji se bavi magijom vjeruje da će postići određeni učinak.

Što se tiče katolika mi imamo odnos prema Bogu shvaćen ovako "Neka bude volja tvoja" (iz molitve Oče naš, nadam se da nemoram objašnjavati koje ta molitva ima mjesto unutar kršćanstva/katolka), te obredi koje vršimo imaju za "svrhu" podjelu milosti od Boga (milost je Božja naklonost prema čovjeku, ugrubo rečeno), ali ga nemogu nikako uvjetovati da se to dogodi. Mi molimo Boga za određenu pomoć u teškoj sitaciji ali nema čina/obreda/ritula koji mi možemo učiniti da bi ga uvjetovali na neku akciju prema nama.

I to ti je osnovna razlika. Magija je podvrgavanje svega svojoj volji a kršćanstvo (mi katolici) je podvrgavanje svoje volje Bogu, što molimo svaki puta kada molimo Oče naš.

Ne može se poreći činjenica da ima među katolika ljudi koji shvačaju sakramente i obrede na magijski način, kaj ja znam odem na mislu i prošao budem ispit. To su ponašanja koja imaju uzrok u neznanju i još svačemu.
__________________
Bez alata nema zanata.

Zadnje uređivanje (Ne)stabilni : 29.08.2010. at 19:52.
(Ne)stabilni is offline  
Odgovori s citatom