Pogledaj jedan post
Old 06.02.2003., 04:25   #8
Quote:
KRT kaže:
kolega, shvati programiranje na fakultetu kao temelj za pravog programera...
P.S. zasto nisi uzeo visoki napon? :-)))
Slažem se. I ne samo to. Smatram da je znanje s faksa nezamjenljivo. Ono što možeš naučiti na faksu, ne možeš nigdje drugdje. Iskustvo naravno igra svoju ulogu. Bilo čim da se baviš, vremenom stičeš rutinu i stvari koje u početku uzimaju vremena kasnije budu "piece of cake". Iskustvo će samo po sebi doći. Obrnuto, međutim neće. Znanje s fakulteta neće doći niotkud nego s fakulteta. Znanje, koje ti se na faksu pruži, uzelo je mnogim vrlo pametnim ljudima vrlo puno vremena. Nema šanse da to pojedinac može sve ponovo sam izmisliti, izuzev ako je kakav neviđeni genije, ali u tom slučaju bi pogotovo trebao na faks. Programer, bez fakulteta, može naučiti, kako to Norac kaže, sklapati gotove klase i naučiti dosta toga napamet, ali će mu uvijek nedostajati jedno dublje razumijevanje i još podosta toga. Ali, ako ne znaš šta je heap, quicksort, breadth-first search, depth-first search i razne druge strukture podataka i algoritme, teško da možeš napraviti išta zahtjevnije i ozbiljnije. Sad, što se tiče tih zadataka, i meni se čini da su pomalo prelaki. Ovdje ti uobičajeno daju projekte za koje imaš par tjedana vremena, tako da nisu ni prelaki, a i da se dosta naučiti radeći ih. Neki od tih projekata, koje sam kao undergraduate sam morao pisati su, na primjer, implementacija CRC32 cheksum-a, igra Gin Rummy (verzija remija), program za machine learning (građenje decision trees), igra Game of Life (ima sličnih na internetu), program za traženje najkraćih ruta između gradova, klasa za parsing složenih matematičkih izraza itd. Ima jedan primjer i na ovom forumu pod "Programeri testirajte svoje znanje", ali to je za jedan postdiplomski kurs. K tomu, ja sam tek matematičar. Oni što studiraju čistu informatiku, moraju i više projekata uraditi. Ukratko smatram da bi trebali malo bolje da vas pritisnu. Za vaše dobro. Jer što više oni traže, više ćete i naučiti. Kako je s drugim predmetima? Neki će možda i reći da znaju sve iako nisu završili faks. To samo znači da nisu svjesni koliko zapravo (ne) znaju. Dakle, samo štrebaj i ako vam daju slabe zadatke, reci i ja ću ti brzo smisliti par.
Shadowman is offline  
Odgovori s citatom