Pogledaj jedan post
Old 03.11.2011., 18:51   #216
Quote:
Vule kaže: Pogledaj post
Da budem malo konkretniji,

Rad bi bio u UAE-u (nema poreza), firma prijavljena u UAE-u, ja bi boravio u UAE-u vise od 183 dana u godini.

Da li imam ikakve obaveze (porez na dohodak) u Hrvatskoj ako mi placa sjeda na devizni racun u Hrvatskoj i ne odjavim prebivalište?
Ne bih sa sigurnoscu garantirao s ovim oko odjave prebivalista jer ja i dalje smatram da je prebivaliste ono sto pise u zakonu - mjesto koje si naselio s namjerom da u njemu stalno zivis, a ne mjesto koje si samo prijavio. No tebi je uobicajeno boraviste u UAE a vjerujem "jace" od prijavljenog prebivlista.
Po mojem tumacenju (molim te da provjeris jos negdje!) je tvoja prijava u RH dakle irelevantna,

Ono sto znam je da s UAE ne postoji ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, dakle ne postoji regulativa nadredjena poreznim zakonima (opci porezni zakon, zakon o porezu na dohodak). Ako se ne mozes kompletno rijesit prebivalista (dakle rijesit se nkeretnine, prijave...) nadam se da ces nac neki konkretan i garantiran odgovor. Procitaj sto pise ovdje:

http://www.pametnakuna.hr/porez/prij...emstvu/pitanje

Quote:
Sobzirom na navedeno, osoba koja nema prebivalište ili uobičajeno boravište više od 183 dana smatra se nerezidentom, te ako ostvaruje dohodak u inozemstvu koji plaća u zemlji nastanka dohotka nema obvezu plaćanja poreza u Republici Hrvatskoj, ali ako ima prebivalište u Republici Hrvatskoj i smatra se rezidentom onda plaća prema gore navedenim propisima.
Iako je po clanku 4. nerezident definiran kao: "Nerezident je fizička osoba koja u Republici Hrvatskoj nema ni prebivalište ni uobičajeno boravište, a u Republici Hrvatskoj ostvaruje dohodak koji se oporezuje prema odredbama ovoga Zakona. " pa nisam bas siguran jesil ti uopce nerezident il nisi (tebi nije ni bitno), ali rezident u svakom slucaju nisi ako nemas prebivaliste ni uobicajeno boraviste. No ako jesi rezident onda postaje bitno i to kakav porez na dohodak ima UAE jer u tom slucaju ce nasa porezna "prebijat" taj porez kojeg si tamo platio. Ako tog poreza tamo nema (a mislim da nema) onda mislim da ti oni imaju pravo (u slucaju da si rezident) to oporezovat po nasim stopama. Tako da gledaj da ne budes rezident u RH, mozda da pitas poreznu upravu da ti pojasne jel ti u smislu "njihovih" zakona ti imas prebivaliste u RH ili nemas, odnosno moras li ga odjavit ili ne moras. Lako moguce da sam ja sa svojom hipotezom u krivu i da ga zaista moras i odjavit.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom