Pogledaj jedan post
Old 10.04.2012., 21:31   #743
Moram se javit na ovu temu. Do sada sam 4 puta bila na kolonoskopiji, od toga 2 puta sa upaljenim crijevima i ranama, a 2 puta "zdravih " crijeva. Nemam oštre zavoje crijeva, pa to ne mogu komentirat. Kad sam radila pod upalom bol je bila od 1-10 rekla bi 100000000. Čak sam u jednom trenutku promislila kako je smrt lijepa, a u kolicima su me vraćali jer se nisam na noge mogla dignuti nakon pretrage. Dok za vrijeme dobre faze, kad su mi crijeva bila uredu nisam osjetila. Malo upuhivanja zraka, ali to je sve, rekla bi da je neugodnije ić u zubara i to sa inekcijom, nego na kolonoskopiju. Sad malo o čišćenju. Budite pametni, sestre vam propišu ili dulcolax tablete ili gorku sol. Ako ćete se čistiti tabletama, trebate ih popiti 12 po danu, tako nekako, što je predoziranje, pa očekujte grčeve i povraćanje, naravno očistit ćete,sol sama po sebi stvara grčeve. S obzirom da sam imala već iskustva, rekla sam u bolnici da nema šanse da to uzmem i da me čiste kako god znaju. Dobila sam u bolnici neku tekućinu za pit ( Manit 10 % ) i 2 puta su me čistili na pjenu , klasično bolničko čišćenje crijeva, iako sam imala rane, upalu, čišćenje nisam osjetila. Imate niz savjeta na netu za kvalitetno, a bezbolno čišćenje. Što se tiče anestezije, ja sam sva 4 puta radila bez. Zadnji put su mi u venu dali nekakve ampule, neko jako sredstvo protiv boli, ali glupe sestre su mi dale 5 min prije pretrage, tako da sam cijelu pretragu vrištala, a onda nakon pretrage proradilo, pa me umrtvilo. Mislim da bi to inače dobro djelovalo. Doktori iz 2 razloga ne savjetuju i ne daju anesteziju. Br 1. skupa je bolnici i trebaju dovodit anesteziologa, a za to treba i vremena, a znate da su u isti dan za pretragu naručeno više pacijenata, pa i vrijeme je tu problem. A drugo, doktori kažu da je sigurnije za pacijenta da je budan, jer po reakcijama znaju kad treba zaustaviti pretragu ili u slučaju povrede crijeva pacijent reagira, što pod anestezijom nije slučaj. Također nije loše da sami vidite sliku svojih crijeva, kasnije ćete lakše razumjeti neke stvari. U svijetu se daju slike i snimke pretrage, pa ljudi mogu i po drugo mišljenje, bez da ponovno rade kolonoskopiju, što naravno kod nas nije slučaj..grrrrr....
Nije loše prije pretrage popiti koji normabel, čisto zbog nervoze i trenutne aritmije srca..
I nakon svega što sam prošla mislim da je svaka pretraga teška kad su upale, naravno mislim na pretrage kojima se rade biopsije, ne na magnete, ultrazvuke i slične snimke. Također nemamo svi isti prag boli, iste tegobe. A mislim da zbog mitova mnogo ljudi izbjegava ovu pretragu, koja je jako važna. Crijeva su centar imunooškog sustava, apsorbiraju vodu i hranjive tvari, a i najveći su organ ljudski. Nisam napomenula da mi pretraga nikad nije trajala više od 20 minuti. Također pazite tko vam pretragu radi. Gastroenterolog koji radi pretragu je kao vozač, manevrira po vašim crijevima...važno je i da dobro primjećuje, jer nema svatko iste simptome, al mnogo ljudi ima iste bolesti i probleme. Dobro pazite tko vam radi takvu pretragu, mislim da to važi za sve doktore i sve pretrage. Ne znam šta više da napišem, ako se sjetim javim. Ne bojte se, ako je pretraga kontrolona ne bi trebalo biti strašno, ako je uslijed upale, a jbg izdržite, može vam spasiti život....sretno svima...:*
lejlalajla is offline  
Odgovori s citatom