Pogledaj jedan post
Old 13.05.2017., 17:09   #65
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Ako sam ja dobro razumio , tvoj odgovor implicira da filozofi imaju i znaju odgovore ali su ih prikrili mitovima, metaforama, i/ili jezikom koji je enigma omotana u misteriju...

Ja se djelomično slažem, ali samo utoliko da filozofija nudi odgovore razuma na planu razuma.
"Originalna" (upotpunjena) filozofija nudi odgovore koji sezu dalje od danasnje interpretacije "razuma" i bazirana je na istim izvorima kao i danasnji nametnuti sistem duhovnog posrednistva poznat kao "religija" i sadrzi i duhovnu, meditativnu i ritualisticku praksu i disciplinu koja razvija metafizicku bazu i sposobnosti covjeka.

Mitovi, alegorije i simboli nisu tu samo radi prikrivanja i filtracije. Velik dio znanja ne predaje se tekstom i analitikom nego univerzalnim jezikom simbola koji zaobilazi subjektivne filtere i intelektualiziranje.

Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
To nije dovoljno za spas, za slobodu, za otkriće vrhunske istine !!
Istina je jedna.
Dijelova i puteva je mnogo.

Neki imaju tendenciju koprcanja oko dijelova i puteva pa projekcijama svojih dijelova slagalice relativiziraju istinu i natezu se sa slicnim sklopovima oko rezultiranih diskrepancija.

Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Kao što to uvjerljivo pokazuje mistična tradicija i ISKUSTVENA REALIZACIJA TRANSCEDENTALNIH ISTINA i viših(transpersonalnih ) stanja svijesti.
Misticna tradicija i iskustvena realizacija transcedentalnih istina je baza originalne filozofije Grka, donesena iz Egipta i ostalih razvijenih kultura toga vremena i mnogi filozofi upravo su i bili "mistici" (inicirani u Misterije), sto je i omogucilo kreiranje vrhunskih bezvremenskih filozofskih djela i razvijanja grckih drustvenih zbivanja baziranih na ritualnoj praksi "inicijacije" pojedinaca i grupa u Misterije (osvjestavanja mase spoznajom prirodnih principa). Grcka drama i kazaliste kakvo danas poznajes vuku korijene upravo iz toga.

Tako da kritiziras samo svoju interpretaciju a ne ono sto jest.

Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
tj
teško je nekog koji uživa drkati na duplericu Hegela ili Kanta
uvjeriti da ima i kvalitetnijih puteva ka dosezanju ljubavi ,istine i slobode
kada je on u svojoj Platonovoj filozofskoj pećini sretan sa dupelricom Hegela ili Kanta ili Spinoze

a kao što dokazah u svom učenom i duhovitom eseju pisanim ruhom finom stila

FILOZOFIJA je u odnosu na stvarnost kao masturbacija u odnosu na seksualni odnos muškarca i žene

https://www.forum.hr/showthread.php?t=334593
S obzirom na tendenciju intelektualne masturbacije bez glave, repa i konkrentog cilja, koja nerijetko proizlazi iz danasnje percepcije filozofije, frustracija i kritika su razumljive no preporucujem oprez radi izbjegavanja generalizacije i potcjenjivanja necega potencijalno vrlo korisnog u razvoju svijesti i svakako dublje istrazivanje domene. Puno je vise poveznica sa onime sto ti je poznato, samo sto nije prezentirano na pladnju.

Jer bit i jest da neke odgovore nadjes sam.




...
omen4k is offline  
Odgovori s citatom