Pogledaj jedan post
Old 09.01.2004., 19:29   #8
S imenom Allaha Svemoguceg, Dobrocinitelja, Milostivog

HADITHKA TERMINOLOGIJA



Pocetak biljezenja haditha datira josh za vrijeme Poslanika, s.a.w.s,

1)
Prenosi se od 'Abdullaha ibn 'Amra ibn el-'Asa da je rekao: "Pisao sam sve shto bih cuo od Allahovog Poslanika neka je na njega mir, pomilovao ga Allah, zeleci da to zapamtim, pa su mi Kurejshije zabranile. Rekli su: "Zar pishes sve shto cujes, a Allahov (Bozji, Elohimov, Jehovin) Poslanik je covjek, prica i u srdzbi i kada je smiren?" Ja sam to spomenuo Poslaniku, neka je na njega mir i spas, pomilovao ga Bog, a on je pokazao prstom na svoja usta i rekao: "Pishi, jer tako mi Onoga u cijoj ruci je moja dusa, iz njih ne izlazi nista osim istina." (Hadith biljeze u svojim zbirkama Ebu Dawud, Daremi, Ahmed)

2)
Prenosi se od Wehba ibn Munebbiha a on od svog brata da je rekao: "Cuo sam Ebu Hurejru, bio Bog s njim zadovoljan, da kaze: "Niko od prijatelja Allahovog Poslanika neka je na njega mir, pomilovao ga Bog, ne prenosi vishe haditha od mene osim 'Abdullaha ibn 'Amra, jer je on zapisivao (hadithe), a ja nisam." /Hadith se nalazi u zbirkama El-Bukhari, Et-Tirmithi, Ahmed/



Postavlja se pitanje kako su prijatelji Allahovog (Bozjeg, Elohimog, Jahvinog) poslanika Muhammeda, mir neka je na njega pomilovao ga Bog, mogli zapisivati hadthe od Allahovog Poslanika, s.a.w.s, kada je od njega licno doshla zabrana za to.

I)
Kaze Poslanik s.a.w.s.: "Osim Kur'ana nemojte od mene nishta zapisivati, i ko je zapisao neshto mimo Kur'ana neka to izbrishe." (Hadith biljeze Muslim, Daremi, Ahmed)

II)
Ebu Seid el-Hudri, bio Bog s njim zadovljan, kaze: "Trazio sam od Poslanika dozvolu da zapisujem hadith, pa mi nije dozvolio." (Hadith biljeze Et-Tirmithi i Daremi)

3)
Ebu Hurejre, bio Bog s njim zadovoljan, kaze: "Dok smo zapisivali hadithe dodje nam Allahov Poslanik, mir neka je na Njega pomilovao ga Bog, i upita: "Sta to pishete?" "Hadithe koje smo culi od tebe" - odgovorishmo. "Knjige mimo Allahove Knjige?!" - rece Poslanik, pa nastavi - "Znate li da su oni prije vas otishli u zabludu, samo zbog toga shto su uz Allahovu Knjigu pisali i druge knjige!" Upitali smo: "Allahov Poslanice, hocemo li prenositi od tebe?" On odgovori: "Nema smetnje da prenosite ono shto kazem, a ko na mene namjerno slaze neka pripremi sebi mjesto u paklu." (Hadith biljezi Ahmed)

III)
Od El-Mutalliba ibn Abdullaha ibn Huntuba se prenosi da je rekao: "Zejd ibn Sabit je doshao kod Muawije i upitao ga za neki hadith, a ovaj naredi jednom covjeku da mu ga zapishe. Zejd mu rece: "Allahov Poslanik, mir neka je na bhega, pomilovao ga Allah, nam je naredio da ne pishemo nishta od njegovih hadisa", na to ovaj i izbrisa hadith." (Ebu Dawud, El-Hatib, Ibn Abdil-Berr)


Allahov Poslanik, mir neka je na njega pomilovao ga Allah, je - kao sto vidimo - i zabranjivao a i naredjivao njegovim prijateljima (sahabima) da zapisuju hadithe.


4)
Prenosi se od Ebu Hurejre, bio Bog s njima zadovoljan, da je jedan covjek iz Jemena doshao Poslaniku, mir neka je na njega pomilovao ga Allah, i rekao: "Napishi mi Allahov Poslanice!" Poslanik s.a.w.s. rece: "Napishite Ebu Satu!" (Hadith se nalazi kod El-Bukharija)



Kontradiktorinost, da li postoji?

Ono shto se moze zakljuciti jeste da postoji kontradiktornost izmedju haditha koji naredjuju zapisivanje Sunneta i haditha koji to zabranjuju. Medjutim, u sushtini ne postoji nikakva kontradiktornost, shto vidimo iz izjava islamskih ucenjaka. Neki od njih smatraju da je zabrana zapisivanja haditha prethodila dozvoli, pa prema tome zabrana je derogirana dozvolom. Drugi smatraju da se zabrana odnosi na onoga za koga postoji bojazan da ce se osloniti na zapisivanje a zapostaviti ucenje haditha napamet (kao shto se uci Kur'an, hafizi), a da se dozvola odnosi na onoga za koga ne postoji bojazan. Trece mishljenje je da se zabrana veze samo za vrijeme objavljivanja Kur'ana iz bojazni da se ne pomjesha s onim shto nije od njega, a dozvola je mimo ove situacije. Ili, da je zabrana samo za pisanje onoga shto nije od Kur'ana zajedno s Kur'anom, a dozvola je ako se zasebno zapisuju. Najispravnije misljenje, na koje dokazi upucuju, je da je zabrana bila u pocetku, a zatim je doshla dozvola, jer je hadith u kojem Poslanik, mir neka je na njega, pomilovao ga Bog, kaze: "Napishite Ebu Satu", izrecen za vrijeme oslobodjenja Mekke, osme godine po hidzri. Iz svih prethodno navedenih haditha zakljucuje se da je zabrana zapisivanja haditha bila iz sljedecih razloga:

a) iz bojazni da se ne izmjesha Kur'an sa Sunnetom, a to je zbog cinjenice da su sahabi (Poslanikovi, s.a.w.s, prijatelji) zapisivali i Kur'an i hadith na jedan list ili predmet,

b) iz bojazni da se ljudi ne pozabave Sunnetom a zapostave Kur'an jer mnogi sahabi nisu josh bili naucili Kur'an napamet,

c) da se sacuva moc pamcenja kod muslimana, jer oslanjanje na pisanu rijec slabi pamcenje. Nakon shto su nestali ovi razlozi Allahov (Bozji) poslanik Muhammed, mir neka je na njega pomilovao ga Bog, dozvoljava zapisivanje Sunneta, i to je sam svojim postupkom potvrdio. Prenosi se od Ibn Abbasa, bio Bog s njim zadivljan, da je Poslanik s.a.v.s. na samrti rekao: "Donesite mi knjigu da vam napisem neshto nakon cega necete zalutati." /Ovaj hadith se nalazi u El-Bukharijevoj kolekciji/
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/

Zadnje uređivanje El-Kalem : 09.01.2004. at 20:16.
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom