Pogledaj jedan post
Old 09.01.2004., 23:11   #16
Quote:
Harun kaže:
hadisi su poceli biljeziti jos za zivota poslanika a ovi sto si ih ti naveo su samo sabrali te hadise sa lancima prenosioca ko je sve prenesio itd
Harune,

Tako brate, ne moras vristati na mene.

Meni je poznato da muslimani vjeruju da su se prvi hadisi poceli biljeziti u vrijeme Muhameda. Ja pokusavam da budem znanstvenik, ne vjernik. Zapadni historicari traze dokument koji bi to potvrdio. Nazalost, meni nije poznato da imamo ijedan od tih ranih zapisanih hadisa.

S druge strane, mi u Istanbulu imamo sacuvan Osmanov primjerak Qur'ana i kojekakvim znanstvenim metodama moze se ustanoviti starost pergamenta i starost pisma koristenog pri biljezenju Qur'ana. Tako, tu nema vjerovanja, postoji dokaz.

Da li ti znas za neki pergament na kojem je zapisan neki hadis u vrijeme zivota poslanika Muhameda?

Da li postoji neki hadis s vrlo kratkim lancem u kojem se kaze, kao sto je bilo uobicajeno u drvnoj korespondenciji: "Po rijecima tog i tog zapisao taj i taj" kao sto pise na manje vise svakoj islamskoj knjizi?

Duzina lanaca (isnada) ti upravo govori da su hadisi prenoseni oralno do vrmena velikih sakupljaca. Upravo iz straha da ce se te usmene predaje pogubiti i toptalno izvitoperiti, hadisi su bili zapisivani.
Damir is offline  
Odgovori s citatom