Pogledaj jedan post
Old 03.05.2011., 17:20   #1694
Quote:
cromilan kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

imam par pitanja na temu odnosa podstanara i stanodavca. Znam da tu ne postoji neki pravilnik, ali vjerujem da postoje neki uobičajeni odnosi koji su nepisana pravila. Cijena i rješavanje računa su stvar dogovora, konkretno u mom slučaju plaćam račune, sve, međutim....

1. Tko plaća pričuvu?
Čuo sam da je to nešto što bi trebao plaćati stanodavac, a konkretno u mom slučaju to plaćam ja.
2. Tko plaća kvarove u stanu?
Ne govorin o kvaru gdje meni nespretnom ispadne vaza, il igrom slučaja slomim prozorsko staklo. Govorim o slučaju gdje se perilica za rublje (koja je u vlasništvu stanodavca) pokvari jednostavno jer je dotrajala, gdje bojler počne curiti sam od sebe.
3. Dali se plaćaju ljetni mjeseci kad podstanari uopće nisu u stanu?
Znam da je ovo stvar dogovora, al zanima me kod vas koja je situacija.

Student sam, koji živi s cimerom, i dojam san da dosta masno plaćam stan, a posebno sve kvarove koji idu meni na račun.
Molim savjete i iskustva

hvala unaprijed
postoji tema Podstanarstvo, savjeti, al dobro.
1. ja sam dosad valjda imao puno sreće, pa mi se još nikad nije dogodilo da uopće raspravljam o plaćanju pričuve, uvijek ju je gazda plaćao. da je došlo do rasprave, nekad bih možda i pristao, ovisno o samom stanu i ostatku cifre koju traži. imam određenu cifru koju sam spreman izdvojiti za stan pa gledam da iznad toga ne ide. ako pričuva ide preko te cifre, radije ću odabrati drugi stan.
2. naravno da bi to trebalo ići na račun stanodavca, no nemaš načina da ga natjeraš na to.
3. naravno, zašto se ne bi plaćali? tvoj je problem jesi li ti tu ili ne. doduše, ako je stanodavac zadovoljan tobom, može ti i umanjiti cijenu za tih mjesec-dva, ili te osloboditi stanarine, ako je svjestan da mu je bolje zadržati dosadašnje stanare, nego tražiti nove, al opet.

u svakom slučaju, ako te stanodavac traži i da plaćaš pričuvu i da sve porpavljaš na svoj račun, a to ti ne odgovara, radije potraži novi stan, u kojem neće biti problema s tim, a usput se unaprijed s budućim stanodavcem dogovori barem oko popravaka. stanova ima u ponudi ohoho, pogotovo krajem srpnja-početkom kolovoza...
__________________
Vidiš li gde sam to sad, u kom sam dobu? Čudne mi ptice, da znaš, snovima jezde...
Markeca is offline  
Odgovori s citatom