Pogledaj jedan post
Old 27.07.2007., 18:34   #3
Mjesečevi čvorovi

U teoriji i praksi

Dugo sam tražila dobru literaturu o čvorovima, prvenstveno onu lišenu prevelikog dogmatizma ali nažalost toga ima jako malo;
osim standardnog i kod nas dugo prisutnog M.Schulmana (barem meni) nema puno toga što je vrijedno pažnje...e sve dok po nekoj liniji nisam došla do osobe koja se bavila jednom malo poznatom metodom astrologije, ali su me njeni uvidi u čvorove dosta zaintrigirali. Prevest ću samo mali dio, jer koliko znam knjiga je još u pripremi.

Evo primjer, po slučajnom odabiru za Mjesečev čvor u Škorpionu i Jarcu

U fiksnom vodenom znaku Škorpiona slijedi tendencija ka namještanju prihvatljivog poretka. Ovdje se radi o korišćenju supstance kao kod suprotnog znaka - Bika, ali o korišćenju supstance drugih. Tako se kod Škorpiona, na primer, često sreće tip, koji za druge upravlja, druge lansira, iskorišćava i štiti talente.
Mjesečev čvor u Škorpionu uvijek ukazuje na trud, da bi se izborio izvjestan status u društvu. To upravo može da učini onaj koji je ambiciozan, koji teži društvu i statusu; u posebnoj mjeri kada je Mesečev čvor u napetim aspektima.
Škorpion uvijek vjeruje da ima odgovor, na to što je ispravno za druge, jer većinom ima dobar savjet za druge, kako mogu da premjeste svoju supstancu te kako da nađu optimalne mogućnosti da bi došli do uspeha.



Kod kardinalnog zemljanog znaka Jarca radi se kao kod znaka Strijelca o jasnom mjestu u svetu, ali ne u smislu jakih težnji kao kod Škorpiona ili kod Lava, koji sebi stvara životni prostor i koji se unutar njega održava kao kralj. Kod Jarca se radi o tome, da svoj autoritet načini djelotvornim i da se pritom zasniva na pravom fundusu. Ovde se zahtjeva moć, koja dolazi iz iskustva, i koja je stečena radom (zemljani znak). Ovaj fundus stečen radom mora da bude stavljen na raspolaganje drugima, koji ga nemaju.
U znaku Jarca imamo pravog vladara, koji na osnovu svog stvarnog autoriteta, koji je on možda stekao dugotrajnim radom, predvodi druge, jer je za to pogodan. Jarca slijede mase (u suprotnom zanku Raka - kolektiv).

Kod napetih aspekata Mesečevog čvora, kada se ukaže prilika, pojavljuje se kao neko tko povlači konce ili kao siva eminencija.
ilina is offline  
Odgovori s citatom