Tema: Klima
Pogledaj jedan post
Old 16.07.2010., 21:02   #3650
Quote:
rain40 kaže: Pogledaj post
Poludjet cu... napisla sam cijeli post i onda je nekako nestao... kako? Nemam pojma, ali polusat cu ga rekonstruirati jer mi je zaista hitno potrebna pomoc.

Hitno trebam rashladiti dvije prostorije (jedna do druge, ako je to vazno) na 1 katu (iznad je tavan sa slabom izolacijom), velike su po 25m2 svaka, imaju pvc prozore (2,20x1,20) i gledaju na sjever (kontinentalni dio Hr.) Pitanja su:
1. da li kupiti dvije zasebne klime manje jačine (mozda 2.5kW) ili
2. klimu s jednom vanjskom i dvije unutrasnje jedinice (ako da - molim savjet za jacinu; moram napomenuti da se prostorije nece istovremeno rashlađivati) ili
3. jednu jaču klimu koju bi smjestili u hodnik (1,5x11m, udaljen od vanjskih zidova od 4-6m)) i koja bi mozda uspjela temperirati osim te dvije prostorije jos i dodatne kvadrate (sve zajedno ih je oko 100, ali opet napominjem - ne bi se rashlađivalo sve istovremeno - takav nam je tempo rad i zivota). Ova mi se varijanta cini najprihvatljivija iako i najneizvodivija - ne mogu poslati tlocrt kata, ali to izgleda otprilike kao tip "vojarne" hodnik kroz sredinu i sa strane vrata). Prijatelji imaju klimu od 3.6kW smjestenu u hodnik i zaista uspije rashladiti skoro 80 m2 ali kod njih je sasvin drugaciji raspored prostorija, tako da mi se to u nasem slucaju cini neizvodivo, ali ipak pitam...
Molim za brzi odgovor... topimo se
Najbolja solucija vam je dvije zasebne klime od 2.5kw (moža da razmislite o 2x3.5kw radi loše izolacije podkrovlja koja dolazi do izražaja kad se temp. iznad 35°C).
Solucija sa jednom vanjskom i dvije unutarnje (miltisplit sistem) je skuplja kako u pogledu nabavne cijene tako i u slučaju montaže (dužina cijevi). Uz to u slučaju da se pokvari neki dio u vanjskoj jedinici ostajete bez klimatizacije obje prostorije.
Solucija sa jednom jačom jeninicom u hodniku nije dobra iz razloga potrebe podhlađivanja hodnika (kako bi takav podlađeni zrak mogao doći do soba), što ima za posljkedicu veću potrošnju e. energije.
mfcc is offline