Tema: Drvena kuća
Pogledaj jedan post
Old 10.08.2007., 22:58   #18
Pa ovako, najveći problem je kod nas, naših hrv. izvođača nabaviti kvalitetne trupce. Trupci moraju biti dobro prosušeni. Vlage ne bi smjelo biti više od 15 posto. Našim trupcima koji su stigli na gradilište nije na vrijeme bila oguljena kora. nego su stajali u kori, tko zna koliko u šumi. Kada je bilo postavljeno prizemlje i prezidi uočili smo rupice na trupcima. Naravno radilo se o crvotočini. Izgleda da trupci nisu niti bili premazani protiv štetočina, mada su nas uvjeravali u to, da jesu. Dakle zaustavili smo gradnju i vratili pun šleper trupaca. Angažirali razne šumske tehničare kako bi nam pomogli oko ostalih trupaca koji nisu bili toliko zaraženi. Posebno smo zahvalni jednom gospdinu koji je kemijski tehničar graditeljstva, i savjetima pomaže oko izgradnje. Kao što je izolacija između trupaca i betona, izolacija između samih trupaca, razni premazi za drvo protiv vlage, uv zaštita... Veliki problem kod ručno izrađenih trupaca su i spojevi među kojima ostaju rupe, tako da i to treba na kraju sve kitati posebnim elastičnim kitom za drvo, te pjeskariti i na fino prebrusiti. Takve kuće u osam godina sjedaju i do 10 cm. Opet ovisi o suhoći drveta. Na to treba pripaziti zbog ugradnje stolarije. Sljedeći problem je da svi drveni trupci pucaju po dužini. Naš gospodin savjetnik nam je nabavio premaz kojim se namažu lica trupca i tako izbjegnu samo one veće dužinske pukotine. Mislim da to djeluje, da smo to barem u početku znali. Žalosno je da naš izvođač zna tako malo o drvetu. Ovo o čemu pišem odnosi se samo na naše iskustvo sa ručno obrađenim trupcima, a kakva je situacija sa strojnom obradom to stvarno neznam. Ali mi smo baš htjeli nešto rustikalno, razne debljine trupaca, trupce sa završecima na kojima su vidljivi deblji korijeni, neravni žavršetci.. Zapravo svaki dan je novi izazov kako nešto riješiti. Tko zna što donosi sutra. Baš smo pravi avanturisti, k tome se brvnara gradi u šumi gdje nama ni vode ni kanalizacije, ali zato medvjeda, ajde struju smo dobili, pa čak i telefon. Tako da imamo i tu problema zapravo nevezanu uz temu. Uz sve ove probleme i još nekih sitnijih koji su na sreću lakše riješivi, mislim da bih opet išli graditi brvnaru, jer je osjećaj kad ju gledaš iz vana i dok si unutra, neopisiv. Zato naša preporuka, informirati se i skupljati savjete i svaki detalj za vrijeme gradnje nadgledavati. A o cijeni, mi gradimo 150 kvadrata drvenog dijela i 50 kvadrata podruma. Ponude, a bilo ih je oko 4, bile su između 70.00 - 120.000 Eu.
Neka vam se posreći bolje nego nama.
noaante is offline  
Odgovori s citatom