Pogledaj jedan post
Old 31.01.2012., 18:40   #16
Quote:
jebe se non kaže: Pogledaj post
1.prognoza se s razlogom tako zove, to vam je valjda jasno?
Zakon (preciznije: postulat) br. 1.

Sve si rekao u toj rečenici.

Quote:
2.potrebno je poznavati barem osnove metereologije da bi vam bilo jasno koliko je to ustvari tesko i koliko stvari utjece na "vrijeme"
Zakon br. 2, ili rečeno zdravo seljački: sustav s puno (čitaj: ogromno puno) stupnjeva slobode + OGROMNI šum.

Stoga, zaboravite teoriju kaosa i leptire koji uglavnom promatraju nelinearne sustave s malim brojem stupnjeva slobode i bez šuma. Općenito, fenomenološki modeli imaju prednost spram number crunching modela (ili barem njihova kombinacija), pa se nemojte čuditi kad baba Jaga pogodi kakvo će sutra biti vrijeme ovisno o tome koliko ju bole kosti...

Quote:
3.gledati prognozu na tv-u gotovo da nema nikakvog smisla, jednostavno takve prognoze su preopcenite pa tako cujete
izjave u kontinentalnoj Hrv. takvo i takvo vrijeme.pobogu kao da je kon.hrv tek jedan kvadratni kilometar.ili u dalmaciji olujna bura(a kod mene bonaca ili jugo i kisa) jer nije dalm. bas mala
Zakon br. 3, raznovrsnost terena (topologija, vegetacija), kako lokalno tako i šire, ne omogućavaju prezentaciju prognoze u par minuta, a da svima bude jasno. Ovo što čujemo na tv je neka usrednjena prognoza po regijama. Koliko samo puta kiša lijeva u Rijeci, a ovi na Krku su okupani u suncu...

Quote:
4.prognozr treba znati citati kao i gdje i koje prognoze pratiti za sto
moje poznavanje meteorologije je dosta slabo pa ipak bez problema s 9o postotnom tocnoscu znam kad i kakvo ce vrijeme biti tamo gdje me zanima.oce li biti kise, oblaka, sunca, vjetra(koji smjer i brzina) itd u naredna dva do tri dana, dalje od toga prepoznajem trend a postotak tocnosti drasticno opada
pocnite pratiti i analizirati prognoze cak i onda kad vas vrijeme ne zanima pa cete ubrzo pa ce vam puno toga postati jasnije
Zakon br. 4, plavuše prognozerke općenito imaju najveću točnost prognoze jer je tada apsolviranje iste kod gledatelja minimalno.
__________________
‘Science is the organized skepticism in the reliability of expert opinion.’ - R. P. Feynman
logan6 is offline  
Odgovori s citatom