Pogledaj jedan post
Old 22.09.2013., 13:51   #14
Nazalost nemam knjigu da bi ovo provjerio, ali ovdje mi nesto ne stima. Matanovic kaze slijedece:
Quote:
Smještaj Velike Hrvatske
Kasnoantička Velika Hrvatska ili u bizantskoj terminologiji He MegaleSkythia prostirala se pri vrhuncu svoje moći u 5. stoljeću na većem pro-stranstvu istočne Europe, od današnje Moskve do Crnoga Mora i od Tisena zapadu pa sve do zapadnog Kavkaza, ali tada još nije obuhvaćala juž-nu Poljsku niti Češku. Središte te ranije Velike Hrvatske je najvjerojatnijebilo kod Kijeva kojeg su i osnovali Iranohrvati. Kasniji glavni grad BijeleHrvatske koji je bio izvan dosega Avara tj. Krakov, tek je naknadno ušao pod hrvatsku vlast.

Doba Velike Hrvatske
Velika Hrvatska pod vlašću pontskih Iranohrvata je prvotno nastala u doba zapadnorimskog cara Valentiniana i bizantskog Gracijana, tj. u vazalnom savezu s Hunima koji su potom odselili zapadnije u Europu. Ta je država stvorena od god. 376, nakon naše odlučne bitke na rijeci Erax(pritoku Dnjepra), gdje je premoćna konjica Iranohrvata razbila i pobijedila gotsku vojsku (a taj poraz potvrdjuje i nordijska Hervarsaga). Nakontoga propada Istočnogotsko kraljevstvo i zamjenjuje ga Velika Hrvatska, pa poraženi Ostrogoti bježe zapadnije na Balkan (i kasnije do Italije). Velika Hrvatska propada nakon dva stoljeća tj. od god. 562, kad nomadski Avari provaljuju kroz Ukrajinu i zadnji ostatci nestaju 602, pa preostaje još samo na zapadu karpatska Bijela Hrvatska kamo se povlači dio već slaviziranih Hrvata.
Koliko sam ja razumio Sarmatska, odnosno Hrvatska drzava je postojala davno prije dolaska Gota, a dolaskom Gota zapadni dio Sarmatije pada pod njihovu vlat i utjecaj.

Nije mi jasno da li ovo o pocetku Velike Horvatija tek nakon bitke na Eraxu je stvarno Majorova interpretacija ili se tu radi o necemu drugome?
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom