Pogledaj jedan post
Old 31.03.2004., 23:45   #17
Smije se meni štošta reći, ali smijem se ja i ne slagati s onime što mi se kaže. Pribjegao sam niskom ad hominemu jer uopće ne znam koje je tvoje mišljenje o Hesseu, jer nisam na njega naišao. Na temi o Hesseu. Dakle, ispravi tu sitnicu. Nakon koje teško da ću nastaviti raspravu, jer Hessea nisam dugo čitao, a imam slabo pamćenje glede pročitanih knjiga, što je dobro jer svaki put kad počnem čitati neku knjigu kao da je čitam prvi put, ali loše u ovakvim raspravama.
Možda bi okosnica maturalne radnje trebala biti utjecaj Hessea na mene (na tog tipa koji ju piše). Eto vidiš, naša prepirka urodiše plodom.
Možda bi baš ovaj naš odnos bio dobra tema, ako ćemo pretpostaviti da si ti (iako sumnjam) onaj dio raje koji za sebe tvrdi da su nadrasli Hessea.
Hesse nije lak za čitanje, pogotovo ukoliko nemaš životnog iskustva, ali Hesse koliko sam ga ja shvatio, piše izuzetno sažeto. Možda je pretjerano i patetično, ali kad sam čitao, mislio sam kako taj čovjek ima nevjerojatnu sposobnost čitav jedan život sažeti u jednu rečenicu. Dobro, rečenica ima pet redova, ajde sad, možda je zato težak nekome, ali kad te ta rečenica drmne, možeš provesti tjedan dana razmišljajući o njoj i diveći se njegovom talentu.
I naravno, ono osobno protiv čega se borim, je smatranje Bukowskog, Hessea i Millera površnim piscima ili piscima koje je jednostavno za shvatiti, ili piscima koji ne potiču na razmišljanje, ili piscima koje čovjek može prerasti. Četvrti je Dostojevski, ali srećom, nitko se ne usudi srati po njemu.
A glede prerastanja, jednom sam pričao (prije deset godina najmanje) s nekom brucošicom prava, koja je rekla nešto u stilu, ne kužim u čemu je tolika frka sa Hesseom, zašto ga svi cijene, ja sam ga prestala čitati, preplitak je za mene. Mislim, žena koja se u to vrijeme nikad nije pošteno napila, ili lagal nekog, ili ukrla ijednu stvar u svom životu, ili se pojebala s nekim, ili ju je netko ostavio, ili bilo koju nesreću da je doživjela ili se barem jednom suprotsavila pravilima, ona se usudi pričati o tome kako je prerasla Hessea. Zato sam ljut!
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom