Pogledaj jedan post
Old 28.06.2009., 23:57   #8
Quote:
F.Ravanelli kaže: Pogledaj post
Od tuda su se naselili svi koje danas u gradu zovu vlaji, po selima naše županije.Jer jedno vrime ti je Hrvatska bila toliko mala "ostatci ostataka"...to si čua sigurno...



Otočanima je pronađeno više slavenskog gena nego vlajima.Bukovčani su nasljednici tih Bunjevaca...Ravnokotarci isto tako s tim da među njima ima i pokrštenih muslimana(što ne znači da su turci) a veći utjecaj ajmo reći Mlečana jer su bliže gradu...sve u svemu ti je jednako kao u bukovici...neki sa nastavkom -šić....su nekad bili muslimani (njihovi preci)

Alić,Čengić,Turić...itd sve možeš naći na mom linku su ti bili Turci...


Biskup Brajković u svom izvještaju o Lici, 1702., dijeli ličko stanovništvo na plemenite Hrvate, pokrštene Turke, Bunjevce, Kranjce i Vlahe šizmatike.

Među plemenite Hrvate ubraja rodove s područja Vinodolai, Senja, Otočca, Brinja i Modruša, kao i ostatke onih Hrvata koji su nadživjeli tursku vladavinu.

Pokršteni Turci samo su uvjetno „Turci“, jer se radi o islamiziranim stanovnicima Like, koji su porijeklom najvećim dijelom Slaveni iz Bosne.

Kranjci su lički doseljenici koji su došli iz Gornjeg Pokuplja, tj. hrvatski ili slovenski kajkavci, koje su štokavski Hrvati prozvali „Kranjcima“.

Bunjevci su vlaško polunomadsko stanovništvo katoličke vjere, potpuno slavenizirano. Porijeklom su iz srednje Dalmacije (Cetine), a „putovali“ su preko Bukovice, Ravnih Kotara, Podvelebitom do Senja i dalje preko Modruša. Jedan ogranak je završio čak u Bačkoj, najvjerojatnije naseljen tamo od Turaka.
Sad si nam ti sve reka i sto sad da zatvorimo temu?
Mislin da san u uvodu napisa da me zanimaju detalji, znaci npr. danasnji Kaljani su doli iz .....,itd.

Ravnokotarci sigurno nisu svi dosli iz istog kraja, i tu me zanimaju detalji. Npr. ako neko selo ima 10-ak prezimena od 500-ak stanovnika nema teorije da svi dosli iz istog mjesta. Medu njima su Vlasi u manjem postotku, mislim na katolike odnosno Hrvate.
solo_zara is offline  
Odgovori s citatom