Pogledaj jedan post
Old 17.02.2011., 19:15   #2655
Sporazum o prestanku ugovora o radu

Pozdrav,

Nedavno sam u firmi dao otkaz, odradio otkazni rok i danas dobio na potpis Sporazum o prestanku ugovora o radu gdje je jedan od članaka:

"Radnik jamči da nije podnio tužbu te da nema drugih prijedloga, prijava, odnosno podnesaka, obavijesti, saopćenja ili na drugi način priopćenih informacija, koje bi podnio državnim tijelima, drugim fizičkim ili pravnim osobama, odnosno da nije ovlastio druge osobe na poduzimanje takvih radnji, koje su usmjerene protiv poduzeća x d.o.o.
Radnik se nadalje obvezuje suzdržati se od bilo kakvog budućeg ponašanja, koje bi bilo usmjereno protiv interesa poduzeća x d.o.o. ili bi im moglo nanjeti štetu.
Radnik se obvezuje po potpisu ovog Sporazuma odustati od namjere pokretanja bilo kakvog sudskog postupka, posebno podizanja tužbe protiv poduzeća x d.o.o, utvrđivanja postojanja radnog odnosa ili na bilo koji drugi način tražiti naknadu štete, odnosno tražiti ostvarenje drugih prava iz predmetnog ugovora sa poduzećem x d.o.o te istovremeno s potpisom ovog sporazuma povući sve obavijesti, saopćenja, prijave ili u drugom obliku priopćene ili sadržane informacije u svezi poduzeća x d.o.o, a koje su eventualno upućene ili predane organizacijama, medijima, odvjetničkim uredima ili državnim tijelima ili drugim osobama u svezi rada poduzeća x d.o.o.
Radnik se obvezuje da će sve podatke i informacije o poduzeću x d.o.o koje je saznao tijekom trajanja radnog odnosa (posebice podataka o plaćama, financijskom poslovanju, kupcima, dobavljačima, informacijskim sustavima, osigurateljno tehničkim podlogama i sl.), podataka o ovom sporazumu, kao i sadržaj ovog sporazuma, trajno čuvati kao poslovnu tajnu te da ih neće na bilo koji način otkriti drugim fizičkim ili pravnim osobama, državnim tijelima ili javnosti.
Stranke su suglasne da se ugovara isplata ugovorne kazne u protuvrijednosti od 5.000,00 Eura u kunskoj protuvrijednosti prema srednjem tečaju HNB na dan plaćanja, za svaku pojedinačnu radnju koja podrazumijeva kršenje bilo koje od prednje navedenih obveza radnika iz ovog članka, usmjerene na poduzeće x d.o.o, bilo osobno ili preko drugih osoba. U slučaju da je postupanjem Radnika nastala šteta veća od iznosa ugovorne kazne iz ovog stavka, Poslodavac može potraživati nadoknadu štete u punome iznosu.
Ugovorna kazna primjenjuje se na kršenje odredaba ovog članka u razdoblju od 3 godine do dana prestanka radnog odnosa osim odredbe stavka 4. ovog članka."

Meni se ova formulacija nikako ne sviđa te sam odbio potpisati dok se malo ne posavjetujem.

Zanima me što uopće poslodavac ima pravo zahtijevati od mene kao uvjet da dobijem sve papire da mogu normalno preći u drugu firmu. Prilikom zapošljavanja potpisao sam samo onaj standardni ugovor u kojem se ništa slično nije spominjalo.

Sorry na poduljem postu i unaprijed hvala za sve informacije i savjete.

kk
*k&k* is offline  
Odgovori s citatom