Pogledaj jedan post
Old 05.12.2010., 00:57   #64
Quote:
12.kuća kaže: Pogledaj post
... mislim da je Fish htjela reći da grč nije voljno stanje na koje možemo utjecati vlastitim voljom ili općenito razmišljanjem ((Merkur - osobna planeta; kao što primjerice možemo svjesno i voljno kontrahirati biceps (brachii) fleksijom u zglobu lakta) već da grč nastaje djelovanjem nečeg što je van našeg osobnog utjecaja (Uran - neosobna planeta).

P.S. A je li impuls odaslan ili nije, ovdje je to sasvim sporedno.
Općenito govoreći, (ozbiljnom) astromedicinom se bavi vrlo mali broj astrologa, tj. astrolozi koji imaju znanje (ne mislim na Wikipediu kao izvor tog znanja) iz područja medicine. Istaknula bih tu jyotish astrologe kao one koji imaju jaki astrokodeks i tradiciju iz ovog područja.

Reći da je nešto sasvim sporedno kad razgovoramo o uzorcima nekog stanja, posebno zdravstvenog, ne vodi baš u dobrom smjeru, kako ni u medicinskom, tako ni u astrološkom. Primjerice, u jyotishu je ključno odrediti koja je to graha (planeta) što stvara određeni problem, kako bi se njen negativni utjecaj zadanim metodama mogao ublažiti (ne samo liječiti kod liječnika).

A objašnjenje koje si gore dala nije točno iz više razloga:

- bolest (uvjetno rečeno) i nije rezultat naše svjesne volje, pa ne možemo negirati utjecaj određene planete na temelju kategorizacije ''svjesno-nesvjesno''

- osobne i neosobne planete nisu sinonimi za svjesne, podsvjesne i nesvjesne dijelove psihe (Imširagić u ''Četiri kapije karme'' navodi da su planete koje vladaju nesvjesnim SA, MA i PL, podsvjesnim MO, VE i NE, a SO, ME i JU su vladari svjesnog dijela ; UR se nalazi između podsvjesnog i svjesnog nivoa)

-svaka planeta odgovara određenim organima i tjelesnim funkcijama, to je ono od čega se u astromedicini prvo polazi, ali prije tumačenja mehanizam bolesti se mora medicinski razumjeti

Složeno područje Uviđamo koliko je krhko naše znanje...
Mila_78 is offline  
Odgovori s citatom