Tema: Ligamenti
Pogledaj jedan post
Old 02.10.2004., 15:24   #17
Quote:
Mrtva_mrkva kaže:
Jos patim.

Na prosloj kontroli mi je doktor rekao da to nije zalijecilo kako treba (i da nije normalno da mjesec dana nakon ozljede jos uvijek ne mogu ispravit nogu) i pitao me koliko sam dugo nosila longetu... Longetu?! Koju jebenu longetu?! Onu koju nisam dobila? Hmmm... kad malo bolje razmislim, i elasticni zavoj sam stavila zato sto mi se ucinilo da treba, a ne zato sto mi je bio propisan... ne zelim ni zamisliti sto bi bilo bez njega. E, da, i kaze da je to sad (p)ostalo kronicno istegnuto. Fizikalna terapija, blah, blah... Uglavnom, mijenjam ortopeda. I trazim fizioterapeuta.

Ima li tu netko sa sjebanim ligamentima da mi kaze koliko ce jos to trajati i kakve su posljedice?
Oporavak istegnutih ligamenata bi trebao trajati oko 6 tjedana. Za to vrijeme se mogu raditi statičke vježbe kvadricepsa, što je i nužno da ne bi došlo do atrofije mišića (a zapravo je kvadriceps aktivni stabilizator koljena, dok su čahura i ligamenta pasivni stabilizatori i tek "druga linija obrane"). Čim se stanje malo popravi počinje se i sa drugim vježbama. Potpuno se miruje samo prvih nekoliko dana i to s potpuno ispruženim koljenom, a mogu se koristiti ledeni oblozi i ako jako boli TENS što je malo komplicirano jer za to treba imati uređaj. I Voltarenčići eventualno.

To što ne možeš ispraviti nogu mi je jako čudno, zar je nisi držala ispravljenu tijekom prvog procesa mirovanja? To su ti trebali reći. Ako nisi, onda je jasno zašto nema potpune ekstenzije i bit će malo muke oko vraćanja u prijašnje stanje (ali to zapravo ne predstavlja ogroman problem i može se). Nikako nemoj mirovati sa koljenom u polusavinutom položaju (odnosno sad kad već ne ide do kraja, kad miruješ drži nogu ispravljenu koliko ide, ali ništa na silu). Jastičučići ispod koljena su apsolutno zabranjeni, to vodi u kontrakturu (kontraktura ti je to neprirodno ukočenje kad je ograničen opseg pokreta).

Malo mi je čudno i ovo o kroničnom istegnuću. Preporučila bih ti da potražiš drugo mišljenje, jedino je bed što bi odmah trebala na fizioterapiju, a vjerojatno nećeš odmah doći na red u "socijalnim" fizikalnim terapijama. A s obzirom na naše bolnice i kako se radi na nekim mjestima...uf.

Dakle, nađi pristojnog ortopeda da procijeni stanje koljena ili jako dobrog fizioterapeuta jer su u pravilu i oni u stanju procijeniti stanje i raditi na vraćanju u prijašnje stanje.
lahor is offline  
Odgovori s citatom