Pogledaj jedan post
Old 07.07.2013., 11:41   #59
Quote:
doktor kronja kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

imam pitanje u vezi PO SD obrazca kojeg dostavljamo PU radi utvrđivanja poreznog razreda i ukupnih primitka u prethodnoj godini.

1. Da li u ovaj obrazac unosimo i poticaje za samozapošljavanje od HZZ-a, tj. da li oni utječu na visinu naših primitaka na temelju kojih nam PU određuje porezni razred? ili samo primitke koje smo ostvarili obavljanjem djelatnost?

2. Da li ove primitke (poticaje) unosimo i u obrazac KPR?

3. Ako obrtnik paušalist posluje samo pola godine (jer je obrt registriran u lipnju) i u tih pola godine ostvari npr. primitak od 80.000 HRK. Da li PU ovaj primitak preračunava na godišnju razinu (tj. x2) i na temelju tog godišnjeg primitka određuje porezni razred (paušalni porez) tj. da li još ispunjavamo uvjete za paušalno oporezivanje?
U našem primjeru: polugodišnji primici 80.000 HRK x2 = 160.000 HRK ---- znači u idućoj godini gubimo status paušalista.
Jesam li u pravu?

4. Koliko novaca sa ŽR obrta mogu isplatiti na svoj tekući i šta je najbolje staviti pod opis transakcije (...dohodak, akontacija dohotka??) i ima li to ikakve veze sa utvrđivanjem paušalnog poreza.
Npr. ako ove godine imam primitak od 80.000 HRK na ŽR, a sebi na tekući isplatim 50.000, da li sam i dalje u najpovoljnijem razredu paušalnog poreza?

5. Plaćaju li paušalisti šume, TZ i spomeničku???

Nadam se da ne gnjavim puno!




za doktora kronju

3. PU preračunava na godišnju razinu, tako da si u pravu, ako imaš 80.000 primitaka od lipnja kada si otvorio do prosinca ispadaš iz paušalista, granica je 149.500

4. sve što ti ostane nakon plaćanja zakonskih i drugih obveza slobodno možeš skinuti na bankomatu (na šalteru plaćaš naknadu), čak si niti ne moraš prebacivati na tekući, jer ti si kao fizička osoba vlasnik obrta i to ne mijenja na stvari, osim ako ti je tako jednostavnije, naravno

5.do sada se to nije plaćalo jer paušalci nemaju pravo/obvezu podnijeti godišnju prijavu poreza na dohodak


sretno,

5.
chestnut is offline  
Odgovori s citatom