Pogledaj jedan post
Old 28.09.2004., 16:08   #36
Quote:
Adura kaže:
jedina razlika izmedju sita i sunita , i najbitnija jeste sto suniti ne smatraju Imame(ma koliko da ih je), od roda Muhammedova kao izvor islama, sam po sebi.Suniti priznaju idzmu (koncenzus ucenjaka/pravnika - fakiha) npr kao nacin na koji se moze donijeti zakonska i religijska norma, ali ne i to da Imam (pojedinac) biva nepogresiv odnosno da je on sam po sebi (ma sta da kaze) neka vrsta 'objave/tumacenja za novo vrijeme'.(Nepogresivi u ovom smislu mogu biti samo oni kojima je data Objava/Knjiga....pls ne brkati nepogresivost sa bezgresnoscu, niti sa nepogresivoscu uopste....ovdje se misli na nepogresivost u funkciji Bozijih Polsanika koje je Nepogresivi /Bog izabrao da dostave Njegovu Objavu) [/B]
Da uprostim malo ovo
Kao sto je Musa-Mojsije (as) koji je bio Boziji poslanik imao brata Haruna-Arona (as) koji je takodje bio Boziji poslanik, da ga u njegovom odsustvu zastupa i da predvodi narod, slicno i shije smatraju da je odnos izmedju Muhamed (sws) prema Aliju (as) slican, tj Muhamed (sws) je imao Alija (as) da ga u odsustvu zastupa i predvodi narod, stom razlikom sto Ali (as) nije poput Haruna (as) bio Boziji poslanik

E sad shije imaju te svoje imame (pocevsi od Alija as pa nadalje koji su poput Haruna as, ali koji ipak nisu Boziji poslanici), da ih predvode i da im tumace islam, dok braca sunniti imaju ashabe i druge ucenjake, da idzmom-konsensusom (dogovorom vecine pravnika) tumce te iste stvari, ili da im odrede predvodnika
Fuad is offline  
Odgovori s citatom