Pogledaj jedan post
Old 02.08.2005., 15:32   #6
Quote:
Ok, ne znam koliko je to u stvarnoj veličini, ali mi se čini nekako predebelo da bi moglo proći kroz nos
Ne bi vjerovao kakva je nos "rupetina". Iako na svakom tubusu postoji oznaka dal može nazotrahealno ili ne, ja još nisam sreo tubusa koji nije mogao uletjeti kroz nos ( ne računam ako je prisutna kakva patologija unutar nosne šupljine ). Malo gela ili spreja i ulazi svaki.
Quote:
To je stanje potpune svjesnosti (budnosti) ili?
Ne mora biti. Štoviše uglavnom ni nije. Čovjek je još dobrano ošamućen kad izlazi iz anestezije tako da se uglavnom ljudi ni ne sjećaju kako su i kad ekstubirani.
Quote:
I nisam znao je anestezija intravenska. Zašto se još koriste ti plinovi kada je pacijent već u stanju dubokog sna zbog intravenskih ljekarija?
Opća anestezija može biti inhalacijska ili intravenska. Svaka ima svoje prednosti i nedostatke.

Inhalacijska anestezija je najčešći primjenjivani način. Njezine prednosti su brzo postizanje željene dubine anestezije, lagano održavanje i kontrola, te brzo buđenje iz anestezije.
Neki od nedostataka su recimo: blagi podražaj dišnih putova, prolazna bol u grlu i podražaj na kašljanje, te ozljede zubiju, usnica i jezika (kao posljedica postavljanja cijevi ( tubusa ) u dušnik), povraćanje i udisanje želučanog sadržaja što rezultira teškom upalom pluća (važnost strogog pridržavanja uputa o ne uzimanju hrane i tekućine prije anestezije !), mučnina i povraćanje nakon anestezije....

Prednost opće intravenske anestezije je jednostavan i elegantan način primjene, te brzo uspavljivanje.

Najčešće se koristi za uspavljivanje pacijenta prije inhalacijske anestezije, kako bi na taj način izbjegli moguće neugodnosti udisanja anestetičkih plinova.
Kao samostalna anesteziološka tehnika često se koristi kod kratkotrajnih zahvata nakon kojih pacijenti brzo mogu ići kući (manje operacije, dijagnostičke pretrage, namještanje kostiju prije gipsanja i sl.).

Glavni nedostatak ove metode je slaba mogućnost kontrole anestetika, jer jednom kad se anestetik da u venu njegova sudbina ovisi o sposobnosti organizma da ga razgradi i izbaci van.
Ja bih još dodao da je i cijena iv anestetika značajna u cijeloj priči mada koliko ja to pratim intravenska anestezija bez inhalacijskih anesteika postaje sve popularnija u ( bogatom ) svijetu.

Enivej, o izboru vrste anestezije odlučuje anesteziolog. Glavne smjernice pomoću kojih se anesteziolog odlučuje o vrsti anestezije jesu: bolest, lokalizacija, vrsta i trajanje operacijskog zahvata, tvoje prethodno zdravstveno stanje, lijekovi koje eventualno trošiš, te na poslijetku ( ali jako rijetko ) tvoj izbor anestezije ukoliko je moguće.
Quote:
Shit, sve mi se čini da će ova operacija biti iznimno neugodno iskustvo. Pogotovo zbog pain managementa nakon operacije.
Ne mora biti. Može sve proči potpuno prihvatljivo što se boli tiče. Ne se strašiti prije reda da ne bi bilo..
Quote:
Imaš li neku preporuku gdje obaviti tu operaciju?
Nemam ništa posebno za preporučiti. Radi se o relativno lakšem zahvatu koji svaki maksilofacijalni kirurg može bez problema uraditi. Bilo gdje to radio siguran sam da će biti OK. Mogu ti jedino preporučiti da preoperativno o svojim nedoumicama razgovaraš s anesteziologom kao ovdje sa mnom na forumu.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline