Pogledaj jedan post
Old 22.11.2015., 09:13   #94
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Pa naravno da nisi čuo, tko će kritizirati nečiju tuđu mezu?
Ne, ne radi se o tuđoj mezi, dosta sam sam probao tuđih kobasica i svi stavljaju taj standard 2-2.5% soli (istina, neki i od oka). Mislim pisao sam iznad, postoje dobri razlozi zašto to tako ide u sušeno meso, no eto neka svatko proba kako mu volja. Ako se sam lažem, onda lažu i svi ljudi koji ne probaju samo moje kobasice, već i tuđe kada slušam komentare, a znam koliko je primjerice soli stavljeno. Dok onako kada dobro ispljesnive, pozelene iznutra i slično, (kada malo zatopli) a da nije do drugih okolnosti se bace proizvodi zbog pomodarstva današnjice da se ispire mozak i straše ljudi generalizacijama "sol je štetna" i slično, a sve van konteksta i neovisno o ukupnoj konzumaciji pojedinca u njegovom životu. Neke stvari prosto moraju da budu slanije, neke moraju da budu masnije, a neke moraju da budu vraški slatke, te su kao takve savršeno dobre. Opasnosti vrebaju iz pretjerivanja u konzumaciji tj. količini i neaktivnosti čovjeka, a ne iz susptance po sebi.



Quote:
Imam i ja par pitanja. Prvenstveno me zanima paprika. Iz mog jako skromnog iskustva, za dobru slavonsku kobasicu, paprika nije toliko bitan faktor. Tj, svakako je puno manji faktor od samog sušenja/dimljenja.

Ali koliko je zapravo bitna? Da li se isplati tražiti neke neprovjerene domaće paprike, koje ne znam ni koliko su ljute ni ništa, pored Šaframove koja je iz godine u godinu dosta ujednačena? Sigurno da nije najkvalitetnija, ali nekako uzimati domaće paprike mi nekako nesigurno zvuči?
Ako se ne želi stavljati zbog dobivanja boje mislim da je najbolje otići na plac i kupiti domaću papriku za te stvari. Često znaju i samljevenu prodavati. Da ste sigurni da je dovoljno ljuta uzmite samo malo pod jezik i ako je "prava" (da nije lanjska i sl) nakon par sekundi usta će goriti od tih par mrvica. Baš goriti. Dok recimo šaframovu ljutu kada probate par puta je slabija. Takve paprike je za skroz blago ljutu kobasicu dosta 200/250 grama na 100 kila smjese. (cca 0,2%)
Onako sa kupovnim paprikama je rizik ukoliko se želi malo ljuće ili samo da se osjeti ljutine da je ne bude dosta i onda se mora staviti višestruko više u odnosu na ovu, i tu postoji velika opasnost da kobasica postane kisela.

Po pitanju nesigurnosti kupovine domaće paprike te stvari se moraju jednostavno probati, nije to toliki problem ni početniku. Jer tko želi napraviti dobru namirnicu prosto mora sve sam isprobavati, od paprike, preko češnjaka do same sirove smjese i tada je sam sebi najbolje mjerilo, te uz neke okvirne mjere koje se izračunaju po postotku to kao dodatna garancija daje idealan rezultat i teško može doći do varijacija kao kada ljudi baš sve rade po okusu na sirovoj smjesi ili kada baš sve stavljaju po postotku, a same namirnice variraju od godine do godine.
samting is offline  
Odgovori s citatom