Pogledaj jedan post
Old 12.11.2005., 20:44   #15
Pusti pravilnici. Svaki sve bolji i bolji. Ne ispitivati ponedjeljkom, toliko puta na dan i na tjedan, najavljivati kontrolne... :bla:
A da najprije riješe problem programa i preopterećenosti ponekih predmeta?

No dobro...to je teško. Lakše je napisat pravilnik. Kojeg onda treba poštivat. Pa makar bio glup. I ponekad ga bilo doslovno nemoguće poštivat. Ali, to je pravilnik.

1. Najavljivanje testova tjedan dana ranije. To se uglavnom činilo i dosad (makar tamo gdje sam ja radila). I to mi se čini u redu. Iznimka su dosad bile petominutne provjere znanja koje nije trebalo uopće najaviti ali se ocjena morala upisati pod "usmeni odgovor".

2. Najmanje jedan pismeni na dan. Ponekad nemoguće izvest. Što zbog učenika koji, recimo, odgode kontrolni iz nekog predmeta a sljedeći put kad imaju taj predmet imaju već zapisan kontrolni iz nekog drugog. Ja ima tada ne "pušim" priču o samo jednom testu na dan jer su oni ti koji su molili da se odgodi. E sad će netko reći zašto se pristaje na odgode. Osobno, rijetko pristajem na to. A kad pristanem, onda je to zato jer shvatim da nisu učili pa mi nema smisla podijeliti hrpu jedinica i "izgubiti" sva sata na pisanje jednog testa.
Drugi slučaj kada ovo pravilo pada u vodu je obično kraj polugodišta ili školske godine, kada se zaredaju ispitivanja i kontrolni i ponekad bude nemoguće ne imati više od jednog na dan.

3. Pravilo koje je postojalo i dosad: ako više od 50% razreda dobije jedan iz nekog kontrolnog, profesor ga je dužan ponoviti a ocjene smije upisati jedino sa strane (meni, osobno, ta jedinica vrijedi kao i ona u "kućici"). To pravilo, koje neke moje kolege ne poštuju, ponekad je izmanipulirano od strane učenika, koji se dogovore pa predaju prazne papire i igraju na kartu "ne može nam upisati ocjene". E to je po meni bezobrazluk koji zaslužuje da im se upiše jedinica iz (ne)znanja i još jedna iz zalaganja. Pa neka dođe inspekcija. Naravno, govorim o onim slučajevima kada je profesor ispunio svoj dio posla i ispredavao gradivo kako treba a učenici se glupiraju. Ako je profesor loš i ne radi dobro svoj posao, onda se učenici moraju požaliti nekome a nije u redu da pravdu traže na ovakav način.

4. Zaključivanje ocjena isključivo onako kako proizlazi iz aritmetičke sredine. To je, po meni, jedna od većih gluposti ovog pravilnika. Jednostavno je ponekad nemoguće zaključiti ocjenu na taj način. Pogotovo iz nekih predmeta. Npr.: ako netko ima 5 iz usmenog a 4 iz pismenog (tim redom je dobio ocjene), ispada da bih trebala zaključiti peticu, jer je prosjek 4.5. Meni to nije ok, zato što mi je a) zadnja ocjena 4 i b) zato što mi je, recimo, pismeni važniji i predstavlja kompletniju ocjenu. I što sad? Da bih zaključila četvorku moram "izmisliti" još neku 4 iz zalaganja ili slično?
Ispada po tome da profesori ne znaju više ni ocjene zaključit.

5. Prijava Centru za socijalni rad protiv roditelja koji nije bio u školi makar jednom u polugodištu. Glupost!!! Ja da prijavljujem nekog roditelja Centru? Ocjene ne znamo zaključit bez digitrona, ali roditelje možemo prijavljivat!

Znam da se mnogi od vas, učenika, neće složit s ovime što sam ja napisala, ali na to sam navikla
__________________
Nemoj se čudit, anđele..Što neću te prepoznati. Ako te sretnem bilo kad i bilo gdje...S tobom neću
V&L
Kyra is offline  
Odgovori s citatom