Pogledaj jedan post
Old 17.07.2010., 21:42   #15
Quote:
richard5 kaže: Pogledaj post
Knjiga MAUGER, o kojoj govoriš je malo staromodna ali je jako dobra. Nekad se na FF u Zgb koristila za vježbe za početnike u francuskom.
Konjugacija koju si napisao nije dobra. Dva ss na kraju riječi u francuskom ne postoje. Osim toga treba pisati avec accent aigu épais.
Neznam koji je kontekst vježbe ali mi se čini malo čudnim: ja sam gust , ti si gust, ona je gusta... !? Reci, na kojoj stranici je to. Čini mi se da imam tu knjigu.
Salut, et bonne chance!
Evo, richard5 je sve objasnio.

(Osim ovog da ne postoje rijeci koje zavrsavaju na ss. Rijetke su i stranog porijekla, ali padaju mi na pamet barem dvije: strass i boss).

Quote:
pod pekon kaže: Pogledaj post
Ta vjezba je na 12. stranici...Po jednom mojem rjecniku epais znaci i debeo...Ovu knjigu mi je preporucila jedna zena koja je zavrsila francuski jezik na Sorbonne-i.Knjiga je jako jednostavna i moze se uciti solo bez pomoci instruktora...Mislim da ih ima 4.Inace studiram ekonomiju,ali sam se zaljubio u francuski i dogodine namjeravam ici raditi u Svicarsku(francusko govorno podrucje) pa bi bilo korisno da znam neke osnove.Bio bih zahvalan da mi netko napise tocnu deklinaciju tog pridjeva i Excusez-moi za upadanje na hrvatskom u francuski kutak...
Lijepo! Nadam se da ces ustrajati u naumu...

Btw, deklinira se Sorbonnei. Crtice se stavljaju iskljucivo kod kratica (HDZ-u, SAD-a).

Odnedavno imamo posebnu temu za francusku gramatiku pa cu pitanje prebaciti tamo. Ali na Francuskom kutku oduvijek mijesamo francuski i hrvatski, nije problem (za razliku od teme Improve your English).
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Odgovori s citatom