Pogledaj jedan post
Old 14.04.2008., 12:13   #19
Evo temu o talijanskim zločinima sam postavila na Politici i u njoj se spominju logori koje su Talijani otvarali za Hrvate i Slovence.

Nedavno sam čitala interviju sa Davideom Conti, autorom knjige "Talijanska okupacija Balkana" s podnaslovom "Ratni zločini i mit o dobrim ljudima(1940.-1943.)
Autor ističe kako se Talijanima uvijek govorilo da su njihovi vojnici kao okupatori bili dobri, da su širili kulturu i gradili objekte, a zapravo su bili "palikuće".
U knjizi su navedeni popisi logora u kojima su bili smješteni Hrvati i Slovenci i objavljen je popis zločinaca (koji se nalazi u talijanskom centralnom državnom arhivu u omotnici br 23), a kojima nikada nije suđeno.
Conti tvrdi kako su talijani javno iskazivali mržnju prema Hrvatima i Slovencima još prije II svj. rata, nacionalistička mržnja isticala se u zakonima Kraljevine Italije koji su nalagali zatvaranje hrvatskih i slovenskih škola, talijaniziranje imena i prezimena, preinačavanje natpisa na nadgrobnim pločama, te propisivali obaveznu upotrebu talijanskog jezika.Conti je objavio zakone prema kojima su Hrvatima u Istri oduzimane kuće i zemlja.Također je postojao specijalni fašistički sud u Istri koji je 42 ljudi osudio na smrt.Sam Duce je 19.09.1920. god. u Puli iznio fašistički program protiv Slavena za koje je kazao da su inferirona i barbarska rasa.Tridesetih godina u Istri se provodilo etničko čiščenje i samo iz Pule na eksodus je prisiljeno 20.000 Slavena. Iz Istre je između 1919. i 1935.g. "moralo emigrirati 100.000 Slovenaca i Hrvata". Oduzeta imovina se stavljala pod ovrhu, te se oduzimala, zajedno sa tvrtkama, zemljom, stokom hrvatskih i slovenskih stanovnika.
U ratu je otvoreno više od 200 kon logora u kojima su zatvarani Slovenci i Hrvati.Conti opisuje u knjizi život i smrt logoraša.Iz Ljubljane je deportirano i ubijeno više od 33.000 Slovenaca (10% stanovništva Ljubljane).Conti navodi da je u logorima umrlo oko 100.000 Hrvata i Slovenaca.
Jedan od takvih logora bio je Molat na otoku Rabu, a zatvarali su i djecu.Ono što me iznenađuje je da se u Italiji malo zna o zločinima talijanskih fašista i sam Conti tvrdi: "U Italiji postoji uvjerenje da je Italija bila na strani saveznika pa prema tome nije zločinačka.I dalje se vjeruje da su talijanski vojnici bili "dobri ljudi-brava gente".O toj strani rata ne uči se u talijanskim školama.Tumači se kao da fašističke epizode nije ni bilo, odn da je riječ o nekoj drugoj Italiji."
I naravno, ponavljam, niti jedan ratni zločinac Talijan nije osuđen.
Kroz ovakvu zločinačku povijest u kojoj je ubijeno na tisuće Hrvata nije osuđen niti se ikad pokrenuo zahtjev ili postupak protiv bilo koga na popisu zločinaca.
Agata1979 is offline  
Odgovori s citatom