Pogledaj jedan post
Old 14.12.2016., 11:46   #94
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
A kako ćemo riješiti problem ako mu ne znamo uzrok, tj. ne trudimo se vidjeti sve faktore i silujemo samo osobne stavove?
Nema šanse da uzmeš sve faktore u obzir. Svako programiranje društva je jednostavno prekompleksno, generacijski proces sa bezbroj ulaznih i izlaznih varijabli.

Prije nekih desetak godina sam prisustvovao jednom predavanju u Ljubljani, ekipa matematičara iz Nizozemske je govorila o svojim iskustvima u školskom poučavanju. Svi su očekivali nekakve silne metodologije, probrano gradivo... A predavanje je započelo sa terminom plastičnost mozga. Prvi put sam se tada susreo s tim pojmom, kasnije sam iz roditeljskih poriva ponešto više pročitao. Uglavnom, cijela priča o temeljnoj ljudskoj inteligenciji (na koju se kasnije nadograđuje školovanje) počinje praktično od rođenja. U predškolskoj dobi se stvara 70% sinapsi, a ta dinamika jako ovisi o stimulaciji kroz emocije, socijalnu interakciju i kretanje. I već tada su govorili da žele u vrtiće i škole uvesti svakodnevne vježbe gdje bi se izvodili uvijek novi pokreti (ono u stilu kad jedna ruka ide gore dolje a druga lijevo desno). Pokušavaju se pronaći načini kako djecu natjerati da čine ono što su njihovi roditelji normalno odrađivali kroz običnu dječju igru verući se po stablima, trčeći po zidovima, uspostavljajući odnose u dječjim čoporima itd.

JohnDoe kaže da civilizacija jednostavno ide naprijed. Ja mislim da možemo reći samo kako se kreće, ali teško je sada reći radi li se o progresiji ili degresiji. Prije mi se čini da smo skrenuli u neku stranputicu. Istina je da se sve usložnjuje pa se stvara dojam kretanja prema naprijed. Ali nekako kao da su se svi prestali pitati kamo je to "naprijed".

Inače profesori srednjoškolske matematike možda i najbolje vide te promjene. Zadatak koji prije dvadesetak godina nije znalo riješiti dvoje, troje učenika sada ne riješi pola razreda. Nešto tu duboko ne štima. Naravno da se onda smanjuju kriteriji jer je pritisak strašan, olakšava se gradivo.. navodno na korist djece, ali uvijek se sjetim onog da je put u pakao popločen dobrim namjerama.
mestar is offline  
Odgovori s citatom