Pogledaj jedan post
Old 20.05.2017., 10:43   #3353
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
A drugi grad po broju beskućnika per capita je Helsinki, a treći Dublin. Zamisli tek te bijede tamo, ne znam što ne dođu u ovaj naš predivan raj Zagreb da im tatta Miki sve sredi.

Tako da uopće ne kužim kakve veze broj beskućnika ima sa stanjem države. I da, Budimpešta je bogatija od ostatka zemlje. A Zagreb kao nije ? Ili Atena, Pariz, Beograd, London ? Vrlo uobičajen europski problem. Rekao bi i preuobičajen. Također, to veze sa temom nema.

Usput kakve veze tvoj post uopće ima s ovom temom ? Di si se sad Budimpešte uhvatio ? Ili ćemo se opet kefat oko medijalnih dohodaka i života Hrvata i baltičkih zemalja i Budimpešte ? I usput rečeno, zašto misliš da je najam 20% (ne puno skuplji) u prosjeku od Zagreba ? Uključi malo glavicu, nije pretežak zadatak. O čemu misliš da cijena najma ovisi ? Zašto misliš da se u Slavoniji trenutno mogu kupiti vile za 5000 eura, a toliko dođe kvadrat stana u nekim europskim gradovima ?

I ne stari, sereš govna, prosječna plaća u Estoniji je na koncu 2016. bila 920 eura neto. Ne, Hrvatska nema ni približne plaće kao u Estoniji. A ako uzmemo u obzir troškove života u Litvi i Latviji, a bogami i Budimpešti o kojoj isto trkeljaš, nema ni tamo. Zato i imaš podatke o BDP per capita usklađen za PPP (troškove života) i on ti sve otkriva. Jedina zemlja EU koja je veća bijeda od Hrvatske je Bugarska, a to se prema prognozama mijenja od 2022. i tada Hrvatska dolazi na vrh postolja. Rekao bi uvaženi forumaš, dolaze epska vremena.
Plaće jedino možeš uspoređivati ako uspoređuješ troškove života tih zemalja, a onda ne smiješ zaboraviti niti faktor nezaposlenosti gdje Hrvatska među svim mojim spomenutim zemljama, jedina, naglašaam jedina ima značajnih problema. Osoba sa završenim fakultetom u Hrvatskoj nema zagarantiran posao, to smo razriješili stranicu prije. I to je temeljni problem zemlje, a odmah zatim to da je Hrvatska zemlja s užasno skupim cijenama i općenito svim troškovima života. Jedan Dubrovnik koji je malo veće europsko selo, dobar dio godine ima cijene u razini najskupljih švicarskih gradova. O čemu tu dalje imamo pričati ?
ne slažem se sa tvojim tvrdnjama. iz iskustva znam , prošao sam sve istočno europske zemlje, statistički bolje stoje i ljudi nisu baš zadovoljni njihovom kvalitetom života, al kad se zagrebe ispod površine vidi se razlika. npr. kvaliteta života u hrvatskoj u usporedbi sa navedenim zemljama je daleko na strani hrvatske. usput ne živi se baš najbolje u zagrebu u hrvatskoj. ako se već držiš statistike, onda su statistički najbolji istra, međimurje, zagorje i neki dijelovi dalmacije. zbog proizvodnje naravno, ali i uvelike zbog turizma. što se tiče cijena još smo uvijek jeftiniji nego zapadnjaci. skupo je u švicarskoj svugdje, a dubrovnik je dubrovnik. dok god bude imao tisuće turista s kruzera i ostalih cijene će biti takve. ne određujem ih ja nego tržište, ali i pohlepnici u trci za brzom zaradom. i još nešto, nije sve tako crno u hrvatskoj i bolje vani nego kod nas. ipak mi je ljepše ovdje nego bilo gdje drugdje. da može bolje slažem se, ali sanjati da budemo ko njemačka je vječita utopija idealista. i zamolio bih te iz poštovanja prema nama ostalima ne nazivati hrvatsku bijedom.

Zadnje uređivanje djuroxl : 20.05.2017. at 11:06.
djuroxl is offline