Pogledaj jedan post
Old 18.02.2005., 16:48   #1
Narodni običaji, nošnja, kultura: poruka tko smo

Genetika i arheologija mogu dosta pomoći, otkriti davno zagubljeno znanje o prošlosti, no nešto je preživjelo s koljena na koljeno sve do naših dana: narodni običaji, nošnja, kultura.

Kažu neki da je nošnja Zagore i Like ilirskog porijekla. A opet neki kažu da djelovi nošnje podsjećaju na nošnje u nekim krajevima Afganistana. Govore da riječ ganga potječe od ilirske riječi za pjesmu kanga.

Kape nošene po našim krajevima me podsjećaju na kape koje su nosili rimski vojnici (vlastela također) u 4. i 5. stoljeću. Kao primjer mogu poslužiti kipovi augusta i cezara što su nekoć stajali na stranama Zlatnih vrata Dioklecijanove palače.

Na jednoj ilustraciji vidjeh Avara spletene kose, ala indian style. Je li ta ilustracija trebala prikazati tipičnog Avara i jesu li oni pleli kosu, ne znam. Samo znam da je u našem narodu i među muškima i među ženama bilo široko rasprostranjeno pletenje kose. Jesu li Iliri, Slaveni pleli kosu?

U Zagori brzometnu igru "bacanja" prstiju i pogađanja brojeva zovu mora, dok se u primorju zove šije-šete. Interesantno je da se ista igra u romanskim vremenima zvala mora. Tko zna, možda su igra i naziv došli u venecijanskim vremenima, no ako se ustanovi da je ona ustvari nasljeđe staro dvije tisuće godina, bila bi to vrlo vrijedna činjenica, pravo malo blago.

Koliko se naoko sitne stvari kao što su potvrdni i odrječni pokreti glavom mogu usjeći duboko: u Italiji granica različitih pokreta prolazi točno gdje su nekoć bile granice grčkih kolonija.

Otkrijmo tko smo preko našeg narodnog naslijeđa!

 
Odgovori s citatom