Pogledaj jedan post
Old 29.06.2017., 23:00   #48
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Ne znam što te zapravo čudi...

Čitav razvoj kulture, materijalne i duhovne, ima jaku komponentu stvaranja veće sigurnosti preživljavanja... a u sklopu razvoja te superstrukture morao se, sad ovdje, sad ondje, žrtvovati i dio slobode...

Nekada je represija bila otvorena, pa sve suptilnija... autocenzura je najveći uspjeh takvog sustava, a još veći pomanjkanje sposobnosti i inicijative ljudi da se zauzmu za sebe, a najviše želje... jer sustav postaje najveći frend, uz kojeg ti još samo treba virtualni svijet.

U tom slučaju bi prešli 'horizont događanja', a ja se nadam kako se to, uz Božju pomoć, neće dogoditi... ali ćemo si i sami morati pomoći, naravno.
Čudi me izostanak reakcije na promjenu objektivnih okolnosti. U današnjim uvjetima, sloboda i sigurnost ne bi trebali biti međusobno isključivi pojmovi. I represija je, kao što kažeš, mnogo suptilnija, rekla bih i virtualna. Ljudi kao da se plaše nekih aveti koje postoje samo u njihovim glavama. Čak i po anonimnim forumima primjećujem da se mnogi vode načelom "ne talasaj". (Naravno, ako izuzmemo sveprisutne 'navijačke skupine' - u nekom čoporu ili klanu poželjno je dizati što veću galamu).

Nekako mi se čini da je individualizam na zalasku, identitet se očituje kroz izbor namještaja, odjeće, preferiranih seksualnih praksi, filmova, nogometnog kluba, političke stranke, itd, itd. Autentičnost je postala raritet.

Otkad je Sigmund negdje spomenuo peradarsku farmu, čini mi se da sa svih strana čujem samo najobičnije kokodakanje. Uz pokojeg purana, pijetlića ili patke.

Eventualni dolazak nekog budućeg fašizma mogao bi zvučati ovako: Najprije su došli po mene. Rekao sam, što se mora, nije teško.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom