Pogledaj jedan post
Old 30.01.2009., 18:52   #14
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Molim s iznimkom Vukovara,jer već postoji velika tema, molim da mi netko napiše više o uličnim borbama u Hrvatski mgradovima tokom DR...

Najviše me zanimaju Pakrac i Gospić,ali i o Dubrovniku malo znam...

Dakle samo gradske (može i predgrađa) bitke i ulična borba...
Hvala
U Dubrovniku je bilo jako malo uličnih borbi jer četnici nikad nisu uspjeli ući u grad.
Dubrovnik je, iz perspektive branitelja, jako povoljno smješten. Ulaz u grad se branio na četiri ključna položaja: Sustjepan, Nuncijata, Srđ i hotel Belvedere. Četnici bi, da su krenuli istim intezitetom kao na Vukovar preko bilo kojeg od ovih položaja, imali puno više žrtava nego u Vukovaru, jer im konfiguracija terena ne bi dozvoljavala masovne napade. Tenkovi bi bili potpuno neučinkoviti jer jedini ulaz u grad je bila 10 metara široka cesta preko Sustjepana i preko Belvedera. Takav upad bi ih koštao gubitka svakog tenka koji bi naišao.
Pješaštvo nikako nije moglo ući u grad bez ogromnih žrtava jer su pod potpuno golim i strmim padinama Srđa, kuda su se oni trebali spuštat, smješteni stambeni objekti, neboderi, zgrade, obiteljske kuće...a svaki taj objekt je idealno sklonište/bunker iz kojeg jedan branitelj može kontrolirati cijeli vod četničke vojske. Mitraljezom se mogla kontrolirati kompletna satnija jer četnici ne bi imali NIKAKAV zakon a topništvo im ne bi moglo pomoći jer su svi stambeni objekti višekatnice.
Četnici su toga bili svjesni pa zato nisu nikad pokušali ući na ho-ruk. Namjera im je bila držati nas u potpunoj blokadi, svakodnevno tući topništvom, grad izgladnjeti a ljude psihički uništiti i natjerati nas (branitelje) na predaju. Zahebali su ih gliseri odreda naoružanih brodova koji su svakodnevno dopremali hranu, lijekove, streljivo, naoružanje i malobrojno pojačanje. JRM nije imala lijek za te glisere koji su brzinom od 50-60 milja šarali njima ispred nosa.
Ima jedna jako bitna stvar - branitelji Vukovara su nesvjesno pripomogli obrani Dubrovnika. Naime, nakon toliko gubitaka u Vukovaru četnici sebi nisu mogli dozvoliti takav luksuz i u Dubrovniku.

Zadnje uređivanje bracodbk : 30.01.2009. at 19:25.
bracodbk is offline  
Odgovori s citatom