Pogledaj jedan post
Old 12.03.2003., 00:14   #17
Lani smo žena i ja prošli Tajland i Kambodžu s tim da smo u Tajlandu imali desetodnevnu turu od Bangkoka do Zlatnog trokuta na sjever i natrag. More nismo obišli, što smo ostavili za neki drugi put.
Sve što ti je Kiki spomenula apsolutno stoji i vjerujem da je ona vidjela mnogo više pa ne bih ponavljao. Jedino sam siguran da će ti hramova na kraju biti preko glave.
Vrijedi razmisliti o tome da kao agencijski gost možeš dobiti zaista dobar hotel po pristupačnoj cijeni. U Bangkoku smo odsjeli u Rembrandt hotelu koji stvarno toplo preporučam, jer u sklopu hotela imaš vrhunski restoran Red Pepper s tajlandskom klopom (nagrada za najbolji restoran u Bangkoku za 2001., a lani se nije pokvario). Moram priznati da nam je priličan problem u Bangkoku bilo ovo s jelom, jer kuda god bi drugdje poželjeli ići jesti, jednostavno nismo imali hrabrosti. Temperature su visoke, mjesta često ne izgledaju obećavajuće i ako si ikad na putu pokvarila želudac, a ja jesam, nije nebitno. U svakom slučaju, Tajland je divna zemlja sa ludim jelima. Jeo bih to cijeli život.

S druge strane, Bangkok je strašno ubrzan grad i nije mi najbolje sjeo. Ti si kao turist definitivno meta, a teško je biti naoštren na nasmiješene Tajlanđane. Plutajući market nismo ni mi obišli jer nam je sugerirano da nije vrijedno, a nismo ni imali previše vremena, međutim, zato mi je bilo zgodno obići u okolici Velike Palače, recimo, cvjetni market. Općenito, ipak mislim da vrijedi vidjeti njihove tržnice, pogotovo one s hranom. Upečatljivo iskustvo, a rekli smo si, neka ide k vragu i probali crve koji su puno bolji nego kukci, jer pomalo je čudan osjećaj kad ti pod zubima pucka ljepljivi skelet neke bube. Svakako na tržnicu ponesite kameru. Još mi je nešto fantastično u Bangkoku, naime oni uglavnom određenu robu prodaju u pojedinoj ulici, tako imate već rečeni cvjetni market gdje se samo cvijeće prodaje, ili ulicu u kojoj svi dućani prodaju kućne figurice Buda i ostalih bogova. Kako izdrže konkurenciju?

Za razliku od Bangkoka, oduševio nas je sjeverni Tajland s mnoštvom plemena koja žive u brdima, daleko opušteniji odmor. Nažalost, nismo imali u turi Karene, tj. Padaung pleme, to su ovi s prstenima oko vrata, ali smo zato vidjeli pleme Hmong i Akhe. Brzo shvatite koliko su ideja modni dizajneri maznuli odavde.

Chiang Mai je drugi grad po veličini u Tajlandu i sa nekih 500 000 stanovnika je patuljak u odnosu na Bangkok od 13-tak milijuna s time da je Bangkok zapravo klasična metropola koja sa identitetom Tajlanda i Tajlanđana nema mnogo veze.

Budite obazrivi s Tajlanđanima kad je riječ o njihovom kralju i kraljici ili vjeri. Možda vam u početku ne sjedne takva predanost vladaru i monarhu, ali pokažete li odbojnost ili nezainteresiranost, do smrti ćete ih uvrijediti. Uvrijedite li kralja Ramu i kraljicu Siringhkit nekom svojom izjavom čak možete biti i kažnjeni. Ovo isto ne vrijedi komentirate li političare.

Fonetski izgovoreno Kop kun kap muškarcu, tj. Kop kun ka ženi što znači Hvala uz obavezni wai, lagani naklon sa sklopljenim dlanovima koji sigurno nećete znati pravilno izvesti, olakšati će vam komunikaciju i uvažavanje kod Tajlanđana.

Povoljnost na Tajlandu je što i unutar aranžmana možete dobiti samo svog vodiča, a on će vas vjerojatno dodatno uveseljavati svojim broken english izrazima gdje fine art department na koncu završi kao fire department ili former time, postane fromer time.

Jedinstveno iskustvo koje smo imali bila je njihova Nova godina, Songhkran festival, koja pada negdje u proljeće a slavi se na način na koji naši maturanti slave maturu ulicama gradova. U tih nekoliko dana teško da nećete poželjeti i sami sudjelovati i zalijevati vodom i brašnom sve živo oko sebe čestitajući Novu godinu. Naime, Tajlanđani su izuzetno nenasilni i slavlje se pretvara u igru koja traje danima. Ovo bih volio svake godine ponoviti.

Za kraj, nikada se nemojte s Tajlanđanima ponašati agresivno ili ljutito. To je u njihovoj svijesti odraz primitivnog ponašanja. Blažena zemlja.

Zadnje uređivanje presvetli : 12.03.2003. at 01:27.
presvetli is offline