Pogledaj jedan post
Old 04.03.2010., 11:48   #19
Poštovani tehuti!
Vidim da bih ovdje mogao naići na pomoć u nekim stvarima koje već godinama pokušavam sam, odnosno uz vrlo malu vanjsku pomoć razriješiti. Nije riječo vizualnim umjetnostima, već o tekstu i to jednom od najdojmljivijih opusa u hrvatskoj knjiženosti. Naime, nedostaje mi instrumentariji, ali nedostaju mi i ljudi s kvalitetnim tumačenjima teksta. Riječ je o Kamovu, upravo se mučim s nekoliko njegovih tekstova i sve, ama baš sve vrste analiza koje su vršene nad njegovim tekstovima, od književnoteorijskih do onih psihoanalitičkih ili primjerice povijesnih ne daju onaj rezultat za koji intuitivno slutim da je mogao biti enkodiran u njegovom materijalu. Izostavim li da je Kamov samo lupao ono što je negdje čuo ili pročitao, te očistim li psihoanalitičke motive, dolazim do ezoterijskog matrijala par exellenece, i to bez velike dvojbe: nizovi događaja, poniranja u oniričko, inicijcijacijski ciklusi (iskušenja), more simbolike koja direktno referira na arhetip sve do konačnih kontemplacija na temu emanacije božanskog u nama, jedinstvu svega itd... Bojim se da je tekst, a to rijetko kažem, zaista veći od mojih trenutnih kapaciteta, i trebala bi mi ovakva vrsta pomoći. Već od samoga početka bilo mi je jasno da nije riječ o tekstu kao tekstu, već da je riječ o tekstu koji ima u sebi dane neke poruke koje ili ne znam interpretirati ili interpretiram, a više nisam siguran u to što interpretiram. Dakle, riječ je o tekstu koji dovodi do istinske katarze, ali samo ako se u njega uroni do detalja i pravilno poveže sve elemente. Za to je nužan instrumentarij okultnih učenja, ja ga ne poznam na toj razini da bih mogao doći do dobre interpretacije pa se obraćam tehuti.
metempsihoza is offline  
Odgovori s citatom