Pogledaj jedan post
Old 21.06.2017., 16:50   #44
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Ja nisam tako shvatio Spinozu. On kaže da je "radost prijelaz od manjega većem savršenstvu". Naglasak je na prijelazu. Ako to predočimo kao brojeve onda bi prijalaz sa 10 na 20 bila veća radost nego prijelaz sa 50 na 51, iako je 51 "savršenije" od 20. Spinoza naglašava: "Kažem prijelaz. Jer radost nije sâmo savršenstvo. Jer kad bi se čovjek rađao sa savršenstvom, kome prelazi, on bi ga posjedovao, bez afekta radosti." Drugim riječima, radost nije mjerilo savršenstva.
Znači, radost je sam prijelaz, ili napredak?
Moguće.
Meni je više odgovaralo shvatiti radost kao savršenstvo po sebi ....
U ovom slučaju, takva radost koja je prijelaz s manjeg na veće savršenstvo onda ima veze s onim da patnja/bol pomažu gurnuti ljudsko biće s nižeg na viši stupanj razvoja - s tim da je, najbanalnije rečeno, "niže" ovdje sinonim za životinjsko: borbu, veliku muku, trud, znoj i krv, a "više" je sinonim za ljudsko i dostojanstvenije čovjeka, takvo u kome su izazovi manje okrutni i bolni .... otprilike tako nešto.

Ovo ima mnogo veze s Martinusovom kozmologijom koja je meni bliska, a u kojoj on kaže da se "božji sin" tj živo biće utjelovljuje u sve oblike života zato što želi sve iskusiti/doživjeti; u životinjskom svijetu tj kao životinja, živo biće najviše iskušava vlastitu moć i tu je najsebičnije i najsamoživije (božanskim mjerilima gledano) - promjena počinje kada se biće zasiti takvog života, i počne težiti nečemu "višem/drugačijem" odnosno božanskom, "većem savršenstvu"... Tek kada se pojavi takva težnja, počinju prava bol i muka odvajanja od dotadašnjeg načina života i dotadašnjih, poznatih užitaka i navika i mukotrpan proboj u "više" ....



(Templarski, ovo je odgovor i tebi na istinsku funkciju tj korist boli/patnje )
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom