Pogledaj jedan post
Old 16.12.2007., 11:20   #1
savjet molim - PVC, krov...

Mili i dragi moji, pogotovo majstori i znalci (građevinari, arhitekti...).

Triban vašu pomoć, savjet, sugestiju...

U fazi san završenja stana, cili zadnji kat kuće u Kaštel Starom, kraj Trogira, tlocrtne površine 143 m2, netto stambene 110 m2...

Krov je kosa AB ploča na 4 vode, bez ravne ploče i tavana... Visina vanjskih zidova je cca. 2,2 m pa kosa ploča od cca. 18 stupnjeva...

Zidano je Porotherm ciglom 25 cm, i stavlja se stiropor fasada 5 cm (ne pitajte zašto nije 8 ili 10 cm, viša sila...).

1) Prva dilema je staklo na PVC zatvorima... Ide PVC Gealan 4-komorni profil, sa staklom 4-20-4... Mislin se, ima li smisla uzimat low e staklo... Bez argona... Bez metalik premaza... Ako san dobro shvatija, low e ne spriječava insolaciju, tj. sunce da grije unutrašnjost nesmetano, samo sprječava gubitak topline iz prostora... Jeli to točno...? To bi moglo bit OK, za lito me nije briga, sunce je visoko, a tamo di bude na jugu smetalo, ić će tende i možda škure...
Znači, pitanje je isplati li mi se doplatit za low e staklo, obzirom na podneblje, kvalitetu cigle i termo fasade i sve zajedno...?

2) Druga dilema je krovna konstrukcija... U Dalmaciji ima puno meštara koji rade ka šta su i uvik... Zveknu neku parnu branu (često i hidroizolaciju, bitumensku) pa nekih 5 cm nekog izolatora, pa opet neko bitumensko sranje priko (jel paropropusno ili ne neman pojma) pa drvena gradela najčešće 3x5 pa crijep... Opet najčešće zapune maltom početak na rubovima krova (streha?) a malton i pričvrste sljemenjak i grebene, pa od ventilacije pod crijepon ne ostane ni V...
NEMA 'ebene šanse da dopustin izradu mog krova na taj način... Razmišlja san ovako: zbog cjene i drugih sitnica, najisplativije je nakon šta se na beton stavi parna brana (jel mi može neko preporučit parnu branu koja nije u obliku folije, nego nešto šta bi malo bolje prijanjalo uz grubo nalivenu AB KOSU PLOČU?) stavit 'rogove' i između njih Tervol kamenu vunu, na to paropropusnu-vodoodbojnu membranu (jel ko ima prijelog koja bi bila najbolja?) te letve 6x8 i kontraletve 3x5, pa Tondach Mediteran Plus...
Radi toplinskih mostova na rogovima, mislija san uzet Tervol KP od 20 cm između rogova,rogove od visine 16 cm, a na njih odozgo stavit 4 cm Tervol DDP koji podnosi opetrećenje ka i XPS 30 (stirodur) a ne moran brinit oće li se zapalit ka šta bi eventualno stirodur moga (možda)...
Tako bi ima ispod ove paropropusne-vodoodbojne membrane Tervol kamenu vunu svugdi, i onda na to letve + kontraletve... Jel' to OK...?
Sad mi je jako bitno, ako neko zna, koliko provjetravanja bi bilo dovoljno ispod crijepa... Jel dosta da isopd strehe zrak ulazi, a izlazi ispod propisno napravljenog sljemena i grebena...? Ili bi mora postavit i dodatne odzračne crijepove...? Ako da, koliko njih...? Jedan red ili više...? Po jedan između 2 roga ili više...? Šta je sa ove 2 vode krova koje idu u trokut i sa djelovima druge 2 vode kojima se visina smanjuje (trapez)...?
Želija bi dobro provjetravanje, kako se liti nebi kuva... Projekt ne spominje provjetravanje krova, a koliko je kompetentan govori da je stavljeno samo 5 cm mineralne vune kao izolacija AB kose ploče...

Eto, to su te 2 dileme, sa po nekoliko pitanja oko svake... Sve vaše sugestije i prijedlozi su dobrodošli...

Ubrzo mi dolazi vrime odluke, tako da, pomagajte ako išta znate...

Puno van hvala unaprid...

DoomsdayST is offline  
Odgovori s citatom