Pogledaj jedan post
Old 29.12.2016., 11:50   #4
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Zivot se obzervira kao materija uvezana i ustrojena u samoreplicirajucu shemu. Mozemo reci da je zapravo ta samoreplicirajuca shema - zivot, kojeg obzerviramo(i apstrahiramo) kroz njene instance (jedinke) tj. njihovo ponasanje.
Zivot je tako "visi oblik" materije, kao sto je npr. molekula "visi oblik" materije u odnosu na atom ili atom u odnosu na elementarne cestice.

Kao i u svim tim prijelazima materije iz nize u visu razinu, radi se o tome da je cjelina koja egzistira na visoj razini egzistira zahavaljujuci medjudjelovanju na nizoj razini koje se prevladava na nacin da tvori neku novu "silu" koja ne postoji na nizoj razini. Ta nova ukupna sila/djelovanje tog sustava dijelova je ono po cemu se ta cjelina raspoznaje kao cjelina i ono po cemu je vise od svojih dijelova.

Npr. atom je sastavljen od elementarnih cestica. Elementarne cestice recimo imaju naboj, spin, masu no atom kao atom ima i neke nove "sile", ovisno o konfiguraciji elektrona npr moze tvoriti kovalentne veze s drugim atomima i sto omogucuje formiranje molekula.
U tom smislu, zivot u odnosu na nezivu tvar se obzervira kroz to samorepliciranje, to je ono sto cjelina jedinke zivota (bakterije/amebe/biljke/zivotinje) cini u odnosu na "nezivu tvar" tj. to je ponasanje prema kojem razlikujemo tvar "uvezanu u zivljenje" od nezive tvari. Dijelovi/molekule od kojih su sastavljene stanice djeluju tako da se repliciraju. Nijedan dio ne moze sam sebe replicirati vec "suradnjom" repliciraju "cjelinu" tj. "sve skupa" i samim time, tim ukupnim ponasanjem izdvajaju tu cjelinu od ostale nezive tvari.

Kod zivota je jos specificno sto njegovo postojanje, trajanje u vremenu, ovisi o toj "novoj sili/ponasanju" tj. samoreplikaciji. Postojanje atoma ne ovisi o tome da oni tvore kovalentne veze s drugim atomima.
Ovo mi je dosta zanimljivo. Kako bi objasnio "first-person view" živih bića? Ne svih očito, već ovih s kompleksnijom inteligencijom (ljudi, dupini, vrane). Postoji li trenutno neko dobro prihvaćeno objašnjenje zašto i kako je uopće moguće da možemo promatrati stvari iz vlastite perspektive? (nisam znanstveno potkovan pa ne znam ni odakle početi istraživati o ovome, a zanimaju me ovakve stvari)
Gaša is offline  
Odgovori s citatom