Tema: Nužni dio
Pogledaj jedan post
Old 05.07.2011., 10:44   #7
Quote:
AnitaSplit kaže: Pogledaj post
Postovani....
moj tata je umra prije 4 godine. Moja mama je prepisala na sestru svoju imovinu ( i ono naravno sta je od tate dobila posli negove smrti)..
Posto ja nemam dice a udata sam , smatra mama meni netriba nego sestri koja ima dvoje dice.
Koliko san cula nemam pravo posli mamine smrti nista dobit.Jer su mama i sestra napravile sve pismeno.
Pitam jer u zemljama koje su u evropskoj zajednici mozes pisat sta oces ditetu se mora njegov dio dat.
E fala van lipa na pomoci.
ANita
Ne znam baš točno kao je u kojoj zemlji, ali znam da vani u pravilu možeš raditi što hoćeš, npr. oporukom odlučiti kome ćeš što ostaviti, bez da mariš o nužnom dijelu nužnih nasljednika, dok kod nas nije tako.

Znači, kod nas virid to da ditetu moraš dati njegov nužnio dio. Također, ti imaš pravo potraživati na ostavinskoj raspravi povrat dara do namirenja nužnog dijela. (npr. mater ti sve za života daruje sestri, a na ostavinskoj ne bude ništa od imovine. ti tada imaš pravo tražiti od sestre povrat dara do namirenja tvog nužnog dijela)
Postoji samo jedna situacija kad nužni nasljednik ne može ništa, a to je u slučaju zaključenja ugovora o dosmrtnom/doživotnom uzdržavanju.
Imovina koja je u tom ugovoru navedena, ne čini ostavinsku imovinu, pa se ne može ni nasljediti.
__________________
Vratite nam krvopiju!!!
palj is offline  
Odgovori s citatom