Pogledaj jedan post
Old 12.10.2009., 16:37   #120
Quote:
Shahab3 kaže: Pogledaj post
Sjutra,7. oktobra,navrsava se 8 godina od NATO invazije na Afganistan. Ovaj rat,kao i onaj koji su u toj zemlji vodili Sovjeti,odnio je mnogo zivota,u glavnom civilnih zrtava. Zvanicno obrazlozenje Amerike i Zapada za pocetak ovoga rata bilo je rusenje Talibana i postavljanje "demokratske" pro-zapadne vlasti u toj zemlji.

Kao sto rekoh na pocetku,rat gazi 8. godinu a Taliban je svakim danom sve jaci. Nakon invazije NATO-snaga na Afganistan,Taliban je bio gerilska skupina koja je izvodila napade po principu "udari i bjezi" sto se danas nemoze reci za njihov nacin ratovanja protiv NATO-a. Danasnji Talibani skoro svakodnevno ulaze u otvorene sukobe sa svjetskom naj mocnijom vojnom silom. Takav jedan okrsaj se dogodio prije par dana kada je je ubijeno 9 americkih vojnika a 20 afganistanskih vojnika,saveznika NATO-a, zarobljeno. Napad se dogodio u Karmdish-distriktetu,u planinskoj provinciji Nuristan. Ovaj okrsaj je trajao cijeli dan a americki i afganistanski vojnici su kao potporu imali americku avijaciju,koja im po svemu sudeci nije bila od velike koristi.

U zapadnim medijima se sve cesce mogu naci clanci u kojima zapadni vojni i politicki celnici iskazuju bojazan da NATO ocekuje ista sudbina kakvu je dozivio Sovjetski Savez kada je pokrenuo rat u toj zemlji.

Danas je Taliban vojno aktivan na 80% teritorije Afganistana a ogroman dio,neki kazu cak 50% te zemlje,drzi pod svojom stalnom kontrolom.

I sam americki ministar odbrane Robert Gates je prije par dana javno iznio svoju zabrinutost ogromnim usponom Talibana.

General sdruzenih miltinacionalnih snaga (ISAF) Stanley McChrystal , je predvidio totalni fiasko koji ce NATO dozivjeti u roku od godinu dana,ako se u tu zemlju ne posalje znacajan broj vojnika.

Washington Post je dosao do jednog raporta, vezanog za stanje u Afganistanu , kojeg je ISAF-general Stanley McChrystal poslao americkom ministru odbrane Robertu Gatesu. Raport se moze procitati ovdje: RAPORT


Ovi ljudi su polomili mocni Sovjetski Savez,ogromnu vojnu silu koja je parirala zapadu. Kako stvari stoje,izgleda da ce NATO isto proci kao i Sovjeti. Na zapadu se sve cesce rat u Afganistanu naziva Natovim Vijetnamom.

Ako neka TV-kuca uspije snimiti talibanske borce i ti snimci dospiju na nase male ekrane,ili ako ih vidimo na Youtube,ono sto vidimo jesu grupice neurednih odrpanaca zamotanih u nekakve krpice naoruzanih Kalasunima i RPG-ovima. Nikakve pancirke,nikakvi sljemovi. Nikakva avijacija, nikakvi tenkovi.Zbog ovoga mi je tesko da shvatim da su ti ljudi u stanju vojno slomiti i iscrpiti dvije naj mocnije sile koje su ikada na svijetu postojale. Sovjetski Savez i NATO Pakt.

Jednom sam negdje procitao,mislim da je o tome pisao BBC, da talibanski borac sa jednom sakom obicnog brasna i jednom litrom vode,u naj surovnijim uvjetima moze prezivjeti 10 dana.

Ono sto mene zanima i o cemu bih volio prodiskutirati i cuti misljenje drugih,jeste, odakle dolazi tolika snaga kod toga naroda?!

Zamoli bih sve clanove foruma kojima se tema ucini interesantnom ,da napisu svoje misljenje,bez vrijedjanja i nepristojnosti.


Pozdrav
A sto je tebi cudno,pa USA je stvorila talibane da se bore protiv Sovjeta,a sda im je to stiglo kao bumerang,ha,ha...nikad se ne smij drugima..Da vidimo kako ce ispast kraj cijele price...
__________________
Jedlersdorf
pyramid090 is offline  
Odgovori s citatom