Pogledaj jedan post
Old 07.03.2012., 00:10   #7
Wow, pa postoji tema o mojoj omiljenoj seriji! Toplo je preporučam svima kojima je interesantan svijet mafije, politike i tajnih organizacija. I nasilja svake vrste, odmah da vas upozorim. Nešto potpuno drugačije od svega dosad viđenog.

Ja Dolinu vukova gledam od samog početka, od prve epizode, na obn-u, znači oko godinu dana. Epizode se emitiraju od pon do čet i uvijek ide jedna cijela od 90 minuta, lijepo od obn-a da ne cjepkaju. Pošto imam snimalicu Iskon tv-a, ne ovisim o terminu koji je obično oko 22 h, nego pogledam naknadno. Ko želi, ima i na yt jedan kanal koji redovno skida epizode.

Dakle, serija je fenomenalna. Pogledajte barem prvih par epizoda, pa ćete i sami shvatiti o čemu govorim. S jedne strane nasilje, ubijanje, zločin (u ime i protiv države), s druge strane fini islamski fatalistički pogled na svijet kojeg u seriji predstavlja otac glavnog lika Alija (kasnije nakon fizičke preobrazbe Polata Alemdara). I sam Polat je borac za pravdu koji usput ubija, ali strogo pazeći koga, kako i zašto. Krucijalna razlika u odnosu na mafijaše i kriminalce vulgaris.
Polata glumi Nedzati Šašmaz, glumac natruščik koji je prije snimanja serije došao iz Amerike gdje je živio i radio nešto skroz deseto. (Inače za Nedzata se priča da je gej hm, ali psssst ). Nikad nije glumio niti jednu drugu ulogu osim Polata Alemdara. Zaštitni znak serije i sve u svemu..ok glumac, ima ono nešto za takvu vrstu uloge. (Na yt ima milijarde klipova na temu KV i glavnih glumaca, pa sam od tamo crpila info o njima kad bih upala u fazu interesa i za privatane glumaca i sl., ali ne prečesto). Scenaristi i režiseri su se mijenjali i to relativno često, najkonstantniji scenarist je Nedzatov brat (zaboravih mu ime) koji u prvoj epizodi glumi Alija tj Polata prije nego je promijenio lični opis. Treći brat je jedno vrijeme bio režiser, a ove sadašnje epizode na obn-u režirala je žena.

Dosad je bilo nekoliko sezona, Bhea je napisala kronološki kako su se zvale, svaka u nazivu ima Kurtlar vadisi, kasnije još i dodatak, trenutno na obn-u ide KV Pusu (Zasjeda), snimano prije 2 godine, ako se ne varam. Ugl. serija u Turskoj ide i dalje i ne zna se kad će završiti.

Snimljena su i tri filma Kurtlar vadisi, Mina je spomenula dva. Znam za dva da su bila zabranjena za prikazivanje u USA, Izraelu i većini evropskih država, jer pokazuju drugu stranu američke politike na Bliskom i Srednjem istoku (filmovi su stvarno dobri). Prvi je KV Irak o napadu USA vojske na (savezničku) tursku vojsku na sjeveru Iraka plus još svašta nešto o ponašanju Amera u ratu u Iraku, drugi KV Filistin (Palestina) o izraelskom napadu na onaj turski brod s humanitarnom pomoći plus još svašta nešto o izraelsko palestinskim odnosima u Izraelu, i treći ovaj KV Gladio u kojem ne glume glavni glumci iz prva dva filma /isti glumci glume glavne uloge i u seriji: Polat, Memati i Abdulhej/, nego Musa Uzunlar koji trenutno u KV Pusu na obn-u igra jednu od glavnih uloga - Iskendera Buyuka (aka Aleksandra Velikog, nadimak). Pošto sam gledala par epizoda Fatmagul, to je onaj prosijedi mršavi glumac koji glumi oca jednog od onih silovatelja.

Muzika, posebna priča. Muzika u seriji je neopisivo dobra i moćna, fenomenalna. Kompozitor LUPUS. Imam original soundtrack iz Istanbula, da se pohvalim.

Evo teme kojom počinje svaka epizoda:

http://www.youtube.com/watch?v=SLPPW6xd8js

::::::::

Za početak ovoliko. Super da sam našla ovo, napokon ću imati gdje daviti s Dolinom vukova. Bilo bi dobro da se javi još netko tko gleda.

E da, ako netko očekuje ljubavne jade i romantiku, toga nema, tj ima, ali u naznakama, vrlo malo i nije toliko bitno za priču. I pored toga što je serija kao ozbiljna i bavi se politikom itd, jako se uvuče pod kožu i stvarno se isplati gledati je. Svašta ćete naučiti i o Turskoj, siromašnim, običnim i moćnim Turcima, običajima, pisanim i nepisanim zakonima...ustvari ljudima općenito i funkcioniranju svijeta općenito (koliko se to može iz serije naučiti, al ajde...ugl bolje je od dnevne političke štampe definitivno ). Čok interesantno. A što nije nevažno, ima zaista dobrog humora, tko bude gledao shvatit će o čemu pričam. (Opet samo za ilustraciju...kad se Turčin udvara curi i zakaže joj randevu, onda joj kaže da će je čekati pred kućom, ali ako se ne pojavi dok mu se ne osuši pljuvačka na asfaltu ne mora ni dolaziti )


Pozdrav svim obožavateljima KV!!

__________________
Empire, propaganda, apocalypse
Adadjo is offline  
Odgovori s citatom