Pogledaj jedan post
Old 08.05.2004., 16:22   #18

24/03/04

OPERACIJA


Sjedio sam u cekaonici za moj red za operaciju, kada dodje sestra i kaze meni vi ste slijedeci moramo se pozuriti,pacijent prije mene je imao i zvakao “kaogumu”, i radi toga mu nisu htijeli dati Anestetik.
Pita mene jer sam bio na postu od prosle noci ,dali sam i ja mozda imao zvakacu gumu?
Kazem ne samo kako pise moje neke tablete i pola case malo vode, kaze ona ne jos jedan,
kazem pisalo je da mogu samo malo vode i tablete.
Ode ona i vrati se sa Anesteticarkom i ona me pita kakove tablete i koliko vode, kazem joj i ona kaze dace biti u redu, a onaj drugi koji je imao “kaogumu” ce biti poslije mene.

Brzo sam se presvukao u bolnicku odjecu i legao na krevet i dobio injekciju prije operacije .Bio sam smiren i kazao u sebi sta mi je sudjeno tako ce biti.
==============================================
Neurosurgery theatre session.

Opis operacije :
Vise levela Lumbar ( L4/5) Laminectomy.

24/03/04….vreme ulaska u theatre 09:05
vreme zavrsetka operacije 12:10

Pod general anestetik i sa pacijentom u klececem polozaju , niska lumbarna kraljeznica je bila pripremljena za operaciju.
Centralni urez je bio napravljen nakon sta je X-ray tehnicar potvrdio da je markirano mjesto u redu kao potrebno.L4 i L5 lamine su bile pokazane otvorene i cijela lamina L4 je bila izvadjena.

Vidjelo se je da je severe stenosis, /vece suzenje nervnog kanala/ kod L4/5 isto tako i moderate stenosis /osrednje suzenje kanala/ L3/4.
Isto je bio odrezan gornji komad on kraljeznice L5 i isto sam izrezao koliko je bilo potrebno na L3/4 mjestu.

Svi nervni rutovi su bili izlozeni, L4,L5, mjesta za nerve su isto bili obrezani, nervni rutovi su stavljeni u polozaj i nisu vise doticali disk ili ligamentous hypertrophy /povecani kostni material/ u nervnom kanalu.

Krvarenje je bilo kontrolitano bez velikog gubitka, rana je zatvorena sa slojevima1/0,2/0 vicryl i 4/0 monocryl sa izljevom za skupljanje krvi.

Nije bilo vidljivih operativ komplikacija ili problema.
Pacijent se ne ocekuje dace imati problema ili komplikacije od operacije.

Molim paznju sa pacijentom re:APNEA, mora biti pod stalnom paznjom radi prekida disanja.


G.A.J. McCulloch
SVMS, Neurosurgery

Team…Neurosurgen ,pomocni surgen,3 Anaesthatist, 1 Anaistethic nurse, instrument nurse, x-ray radiologist, team extras 2.
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline