Pogledaj jedan post
Old 04.06.2011., 14:04   #64
Quote:
blaznica kaže: Pogledaj post
ja se nekako tješim da ti je cilj ipak biti originalan. to mi je lakše prihvatiti nego ideju da do dana današnjeg nisi spoznao o čemu se radi. ne vjerujem u to
Pa, u izvjesnom smislu svakako jesam originalan, budući da iz fašizma pokušavam crpsti ideju humaniziranog društva. Hajde, reci, jesi li kad čula da je još netko to radio? Svakako, originalna ideja. Međutim, njezina je originalnost slučajni nusprodukt.

Sve ono što u realnom, povijesnom fašizmu vidiš loše, sve to isto vidim i ja. I jednako kao i ti vidim da je loše. Samo što ispod tog govna ja vidim zdravi supstrat, a ti ni ne pokušavaš ništa vidjeti, nego govno s gnušanjem bacaš.

Ja ti to osobito ne zamjeram. Govno smrdi. Fuj. Gadno ga je prebirati po rukama. Međutim, moj je problem što vidim govna u apsolutno svakoj društveno-organizacijskoj soluciji koju sam do sada vidio. Svaka mi smrdi. A što se manje oslanjaju na osobnu odgovornost, sve to jače smrde.

Danas se svi pale na Skandinavce, ne shvaćajući koliko je tanka ljuštura njihove 'civilizacije'. Ne razumijevajući da ne postoje baš nikakvi strukturni razlozi da Skandinavci u roku od deset-petnaest godina ne postanu nacisti.

Dakle, ja pokušavam dokučiti kakva bi strukturna građa društva pomogla da se društvo ne dehumanizira. I eto, našao sam zametak u izvornoj ideji fašizma.

Naravno da je ona otvorena svakojakim interpretacijama, ali koja to nije? Koji je to način organizacije društva koji je isproban u praksi i nikad nije mutirao u zločin?
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom