Pogledaj jedan post
Old 22.07.2017., 06:13   #70
Quote:
hilderik kaže: Pogledaj post
Gledaj tiho, u pitanju su pare koje Hr treba čim prije, najkasnije za 4-5 godina. Da će za nas ostati mrvice to je neupitno, ali s obzirom na našu veličinu i ekonomiju te mrvice su vrlo ozbiljan posao. ovo po pitanju Kine nisi u pravu, nema tu mjesta za emocije, opet su pare u pitanju - kinez će minimalno gurnut jedan svoj pipak u rijeku, ako je bude pratila pruga - nama je to više nego dosta, a SAD-e ih agresivno u potpunosti može tu otkinuti samo ako/kad se uđe u sukob punog profila na pacifiku, ali mislim da smo bar 15-20 godina daleko od toga. Ti problem gledaš s pozicije rep. srp. i srbije te savezništva sa rusijom i ta potencijalna štetna linija za protok nijemac - rus ti se ne sviđa, pogotovo jer je amer tu centralni pivot. S moje hrvatske pozicije ne mogu reći ni da sam ja imalo oduševljen anglosaksonskom čizmom, ali s obzirom na situaciju koja je nepromjenjiva u minimalno srednjem periodu postoji samo jedno pitanje - može li Hr izvuć iz te inicijative kakvu korist ili ne - odgovor je da može, ali u kontekstu višegrada a ne američkog plina koji je nužno zlo. gledaj to ovako, ako Hr izvuće ekonomsku korist, može se vojno razviti, a to za naš prostor dugoročno znači mir umjesto sukob - indirektno je to i u tvom interesu.
Pazi, mir je u mom interesu.

Sjeti se kako sam reagovao na price o Zapadnom Balkanu kad su se Merkelovoj i Vucic i Kolinda uvlacili u supak.
Sjeti se i britanske inicijative o Velikoj Hrvatsko, Srbiji i Albaniji, te kakva je moja rekacija bila.
I ova prica mi smrdi kao i prethodne dvije. Vise mi smrdi nego prica konstitutivnosti naroda na citavoj teritoriji BiH koja je dolazila iz ZG. I na forumu bilo je ljudi koji su tvrdili da je to dobra stvar, ne uvidjajuci da je to novi izraz za gradjanska drzava.

Ovo ne valja. Ne valja nimalo. Lako se moze pretvoriti u belaj. Hrvatska se sama gura u nesto gdje je nepotrebna. Moze se formirati istocnoevropski blok i bez nje od nekadasnjih sovjetskih satelita.

A sad o rusima: rusi su blago zainteresovani za Balkan, a od Balkana za Bugarsku i Grcku. Za Srbiju pokazuju malo interesa, za RS interes je deklarativni (tj. sve ce ostati na rijecima, ali nece dati ni kopejke), a za hrvatsku je jos manji. Daleko vise se interesuju za Madjarsku nego za citav Balkan. O Italiji da ne govorim.
To su cinjenice sa kojima se rusofili moraju pomiriti. Od rusa ni kopejke se ne mogu nadati.

Sto se tice kineza njima je ulaz u Hrvatsku blokiran od strane amera i dok je Njemacka dominirala. Sad su jos manje sanse da ih puste. Njih mozes zaboraviti. Mozda ih puste u Poljsku kako bi se brze razvila i ojacala, ali to za Hrvatsku nece vaziti.
Inace kompletan Balkan je kinezima totalno zanemariv u odnosu recimo na Afriku.

Sto se tice svaba ne moram ti pisati kakvi su.

Ostaju jos britanci i ameri. Sa njima je skuplja pita neg' tepsija. Ti racunas da bi Hrvatska mogla profitirati, ja strahujem da bi joj to bilo preskupo u najboljem slucaju, a u najgorem da bi neko mogao izazvati pozar na Balkanu kako bi sabotirao ovaj projekat.

Pazi: da je ovde rijec o bedemu protiv Rusije i da Hrvatske nema u ovoj prici u ovoj temi napisao bi jedan post. Zezao bi se na temu da je Zbignjem umro, a da su njegove teorije umrle prije nega i cudio bi se sto pokusavaju ozivjeti mrtvaca. Sa hrvatima i cesima ovo prestaje biti antiruska prica i postaje antigermanska. A to je vec drugi par opanaka. Za ruse znam kako bi reagovali - postavili bi jos par divizija na zapad i vise se nebi obazirali na uspravnicu Baltik - Crno more.
Za svabe ne znam kako ce regovati i u sta se sve to moze pretvoriti.

Sto se mene tice najradje bi da veliki zaborave na Balkan i da se zabave nekim drugim temama, kao sto se desilo Turskoj.
tihobl is offline  
Odgovori s citatom