Pogledaj jedan post
Old 08.01.2009., 02:38   #1285
Quote:
Jolac kaže: Pogledaj post
Korekcija na -0,5 na oba oka bi znatno odgodila potrebu za naočalama na blizu,ali cijena toga je po meni previsoka,jer vid na daljinu tada stradava za otprilike 30-40posto u lošijim osvjetljenjima,sa takvom vidnom oštrinom se kod nas smije vozit,jer kriterij dobivanja vozačke je oštrina 0,5 u većini zemalja,a kod nas 0,8,ali u zbroju na oba oka,sa time da ako se na sistematskom utvrdi dioptrija koja kvari vid van okvira 1,0 vidne oštrine,tada daju ograničenje makar to bilo samo -0,25,tek ljudi koji sa najboljom mogućom staklenom korekcijom postižu manje od 1,0vidne oštrine ili je njihov maksimum npr. 0,5vidne oštrine,a da pritom nemaju dioptrije nevrijedi to pravilo da moraju vozit sa 1,0vidnom oštrinom(jer to nikako nemogu ostvarit).Čak sam čuo za primjer gdje je neko imao -0,25 na jedno oko i dobio ograničenje uz obavezno nošenje naočala.Vjerujem da je -0,5 dovoljno za igrat tenis,(Ivanišević je se -1,25 bez pomagala na dnevnom svjetlu mogao).

Monovision nije za sve,jer otprilike 20posto ljudi se nemogu na to naviknut,tj. mozak im svejedno vidi sliku "nekorištenog oka" i tako nastaje zamućena i/ili dupla slika,ali sve se to da testirat.Ja sam isprobao tako da sam stavio jednu kontaktnu leću na dominantno oko,a drugo je ostalo kratkovidno za -1,moj vid na daljinu je isti kao i sa dvije kontaktne leće,dok je vid na blizu dobar,ali ipak nešto lošiji(što nestaje kad zatvorim makar jedno oko),možda se radi o tome da moja visoka akomodacijska moć uvodi zbrku koje oko da preuzme sliku kod gledanja blizu pošto mi je blizina u dometu oba oka,a kod ljudi slabije akomodacije u dometu jednog oka.
Neznam za proceduru ispitivanja u klinikama,ali važno je da ako se odlučiš za to varijantu da se upoznaš prije operacije sa monovision vidom.To moš i sam na način da na jedno oko staviš 1-1,5 dioptriju slabiju od potrebne(to je onda oko za blizu),a na drugo oko svoju standardnu dioptriju(to je oko za daleko) onda provjeriš vid na blizu i daleko u malo duljem periodu kroz razna osvjetljenja i udaljenosti.Za neuspjeli monovision uostalom naočale uvijek uspješno rješavaju vizualne probleme.

Aberacije višeg reda nakon operacije u nekim slučajevima sa smanjuju,u nekim porastu,ali starburst prije operacije nastaje isključivo zbog nepravilnosti rubnih djelova na raširenoj noćnoj zjenici,a na tom području laser je najmanje moćan da ispravlja aberacije,pošto tu već djeluje slabija optička ili tranzicijska zona lasera i zato mislim da je nemoguće da će ti se to bitnije smanjit,eventualno se može povećat,što ovisi o širini zjenica mjerenih u mraku,tako da ako se odlučiš za operaciju pitaj za infracrveni pupilometar i mjerenje zjenica koje mora bit vršeno u potpunom mraku sa nefokusiranim okom.O mom iskustvu sa mjerenjem zjenica moš čitat od strane 26.I naravno oko po oko sa vremenskim razmakom.
Izgleda da postoji neki novi implantanat za korekciju staračke dalekovidnosti: http://www.acufocus.com/others/aci-7000.html
ali je stvarčica još u kliničkom ispitivanju.
To je kao neki ultratanki disk s rupicom u sredini koja propušta samo fokusirani dio slike dok sam disk maskira tj. ne propušta ostatak svjetlosti tj. onaj nefokusirani dio koji nam slova čini zamagljenim. Disk bi se stavljao samo u jedno i to ne-dominantno oko unutar rožnice a mogao bi se i vaditi u slučaju problema. Zgodna ideja, ali vjerojatno će trebati par godina da bude službeno prihvaćena, a ako i bude vjerojatno neće biti primjerena LASIK pacijentima dok za PRK pacijenete ne vidim zapreka. Ova klinika u Njemačkoj traži dragovoljce tj. pokusne kuniće za kliničko ispitivanje: http://www.gutsehen.de/english/fehls...resbyopia.html

Inače na web stranici iste klinike opisuju i nekakav novi solid-state LASER (Pulzar Z1, CustomVis TM, Australia), dakle to nije excimer laser: http://www.gutsehen.de/english/perfe...customvis.html
Piše da ima ablacijsku zonu do 10.0 mm, pa ispada da bi mogao pokriti i oči sa većim zjenicama ili možda rješiti i nepravilnosti rubnih djelova zjenice za koje misliš da uzrokuju moje starburst-e.
zzvrh is offline  
Odgovori s citatom