Pogledaj jedan post
Old 02.04.2012., 20:12   #91
Pravo je pitanje treba li ti lova odmah ili možeš sačekati par mjeseci? Ako možeš, ja bih čekao. Evo zašto.

Kao što očito znaš, Hanfa je Agrokoru naložila da mora dati ponudu za otkup svih dionica (po 300 i nešto kuna) od malih dioničara (nećemo sad ulaziti kako i zašto, a uostalom imaš i na ovom topiku više).

Agrokor nije predao ponudu na vrijeme i po zakonu je trebao izgubiti sva upravljačka prava koja ima na temelju dionica koje posjeduje. Međutim, žalio se na tu odluku Hanfe Upravnom sudu. No, kako je rješenje Hanfe konačano i izvršno (što znači da su mali dioničari mogli podnijeti tužbe na Trgovački sud kako bi se prisilno "naplatili"), Agrokor se žalio na Ustavnom sud (detaljnije pogledaj sama točno zbog čega, da se ja krivo ne izrazim).

Ustavni sud je stoga donio odluku da se PRIVREMENO odgađa rješenje Hanfe, i naložio Upravnom sudu da u roku 6 mjeseci (rok ostječe krajem srpnja) donese odluku je li Hanfino rješenje u skladu sa zakonom. Inače Upravni sud u pravilu donosi odluke u roku cca 3 godine, zato je Ustavni sud naložio da se to riješi u roku 6 mjeseci.

E sad, Hanfa nikad nije "izgubila" na Upravnom sudu! A bilo je više desetaka tužbi (možeš provjeriti na njihovoj stranici) i sve su redom odbijane od strane Upravnog suda. To znači da su Samodol i ekipa dobro obavljali posao (barem u tom smislu, o nekim drugim potezima nećemo ).

Dakle, za očekivati je i da će i ovaj put Upravni sud presuditi "u korist Hanfe", odnosno da će odbiti žalbu Agrokora.

Ako bude tako, kad se objavi to rješenje, dionice bi mogle lijepo porasti (po mom mišljenju naravno, moguće i da ne bude). I ako želiš prodavati, to je trenutak za tvoju prodaju dionicu. Na koliko bi mogla porasti, to ne znam. Ali sasvim sigurno više od ovih sada 80 kn na koliko se trži.

Ali treba naglasiti, to rješenje Upravnog suda (kakvo god bude) ne znači da će takva odluka biti i Ustavnog suda! To je vrlo bitno. Ustavni sud samo čeka rješenje žalbe Upravnog suda, a tek tada će on donijeti svoju odluku (jesu li Agrokoru povrijeđena ustavna prava ili na što se već žalio).

Eto, to je moje mišljenje. Dobro provjeri sve prije nego doneseš odluku, možda sam ja nešto krivo i napisao.

Osobno nemam dionice Belja, ali ih namjeravam uskoro "špekulantski" kupiti. Kako sam napisao, očekujem da će Upravni sud odbiti tužbu Agrokora, a takva vijest bi mogla lansirati dionice Belja. Ne na 300+ kn po koliko je Agrokor dužan otkupiti dionice, ali do 120-150 kn bi moglo. IMHO naravno.

A kako će se Agrokor ponašati i ako "popuši" na sudovima, to ne znam. Tu je sad i pitanje zastare i bla bla, tko će ga znati.

Eto, to je ukratko moje mišljenje.
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom