Pogledaj jedan post
Old 01.10.2009., 01:26   #235
Quote:
Saradonija kaže: Pogledaj post
Ono što mi se čini kao temeljna razlika je ta što je vojska prvenstveno usmjerena na teritorij, a policija na osobu.
Eee, ovo i meni najjače odzvanja. Ustvari isto ovo mislim ali ne mogu si to točno verbalizirati.

Pokušavam se staviti u ulogu jedne i druge profesije (ali one najelementarnije) i čini mi se da je onaj "unutarnji" motiv za policijsku profesiju više "biti izvršan", on je uniformirani pojedinac izvršioc. Zato jer mi kod policajca uvijek prva asocijacija da je to osoba koja naplaćuje kazne, nosi "bedž", stavlja lisičine, drži palicu u zraku, grubo gurne u ćuzu ...ono, on je uvijek onaj pojedinac u uniformi koji drži istaknutu "palicu" kojom može nekoga ćopiti.

Dok je kod vojnika i uniforma i pojedinačnost utopljena u masi, vojnik je netko tko u društvu drugih vojnika postaje vojska i tada kao dio mase dobiva na toj nekoj izvršnosti. Također mislim da je kod vojnika ta nutarnja potreba koja ga vuče profesiji više vezana uz potrebu da sebi nametne vojnički režim, da izdrila sebe, dok drot ima motiv da provodi dril nad drugima.

Dakle, obje profesije su Marsovske i ako žive tu profesiju obojica u Suncu sadrže tog Marsa (veza Sunce/Mars). A imam dojam da je temeljno volja (Sunce) u vojnika orjentirana na služenje (6. polje), dok je u policajca orjentirana izvršno (1. polje).
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom