Tema: Aterom
Pogledaj jedan post
Old 01.04.2006., 00:58   #6
Aterom je benigni tumor nastao zbog začepljenja izvodnog kanala žlijezde lojnice, koja se pretvara u cistu ali i dalje proizvodi i taloži loj. Kada se rastegne i poveća do veličine koja ishemizira vlastitu krvnu opskrbu počinje upala.
Zatim nekrotizira dio kože neposredno iznad ateroma te se on isprazni van (fistulira).
Naravno da boli - boli svaki prišt, pa tako i ovaj, koji je u biti to isto, samo veće
I kada je onako crven i napet se samo malo ubode u njega da se sadržaj isprazni jer najviše boli rastezanje kože i okolnih struktura nastalim gnojem koji proizvode bakterije koje su se naselile u to ishemično područje - načini se mala incizija tenotomom koja ne boli više od uboda iglom, zatim se isprazni sadržaj (odvratno smrdljivi užegli loj pomiješan sa gnojem, gadnim as well, to mi se cijeli život gadi, smrdi poput rigače ), ispere šupljina hidrogenom i fiziološkom i onda se stavi unutra mali gumeni dren ili lašvica ili se samo zagura ugao od gaze - bitno je da se taj incizijski otvor sppontano ne zatvori.

Da boli - boli. Da boli užasno i neizdrživo - ne boli. Da ima ljudi koji ne podnose nikakve boli - i to stoji. No, da se treba ponekad malo suzdržati i nešto otrpiti, pogotovo radi nekog većeg cilja (u ovom slučaju da prestane upala i daljnja bol) - i to stoji, itekako.
Ja sam nedavno imala pacijenticu koja mi je poslana hitno, preko veze (a te u startu "obožavam") kao tumor u pazuhi, strašno, brzo,brzo, itd. Bio je upaljeni aterom kojeg sam incidirala. Ova je pri tom toliko izvodila da mi je, iako sam beskrajno strpljiva, došlo da je odvalim onako, zidarski.
Usput, imala je najružnije napravljene silikonske cice koje sam ikada vidjela - stršale su joj kao dva komada gipsa na torti
Dolazila je još na nekoliko previjanja, svaki puta kod ispiranja se vješala o instrumentara (iako je bol kod ispiranja minimalna, a već je upala popustila jer je uzimala antibotik), nije uopče htjela dignuti ruku, tako da joj se rame ukočilo. Na kraju, kada sam već izgubila živce, i rekla joj da ako ne #otvori# pazuhu kako Bog (tj.ja) zapovijeda, da ću je poslati psihijatru jer se tako ne ponaša normalna žena od 35 godina, počela je slušati i za par dana je sve zacijelilo.

Eto, call me zločesta i opaka

U principu, kod dobrog i poštenog ispiranja za vrijeme upale, može se ponekada u poptpunosti "očistiti" kompletna ljuska ciste pa ne treba kasnije operirati na hladno. No, ponekad se jednostavno upalom fiksira pa treba nakon nekoliko tjedana napraviti extirpatio in toto, u lokalnoj anesteziji koja tada djeluje (naime, lokalni anestetici su alkalni, a upala gomila na mjestu kisele produkte, pa se lokalni anestetik jednostavno neutralizira vežući se i postane neaktivan...Kemik, ovo je very simplex kemijsko pojašnjenje, ne se srditi ).

Zato, kada se ima aterom, treba ga odstraniti dok nije još upaljen, onda se dobije estetski ožiljak
a ni ne boli....
__________________
Promijenila sam se...puno sam zločestija nego prije!
Bojte me se, jako me se bojte...
Riječanka2 is offline  
Odgovori s citatom