Pogledaj jedan post
Old 28.01.2017., 08:19   #12
Quote:
annekke kaže: Pogledaj post
1. u primjeru ...'poput svetog Ante'... - koja je vrsta riječi POPUT? ako je u značenju poput = kao, a kao može biti poredbeni i načinski veznik? ... ali mi u ovakvoj usporedbi nema smisla da bude veznik ni po vrsti riječi ni po funkciji.

2. brojevne imenice svrstavate li u testu pod imenice? zamjeničke pridjeve pod zamjenice ili pridjeve (u Fon fonu je sav naveden kao neodređena zamjenica)? hvala puno
- Poput je prijedlog.

- Dvojica, trojica, pedesetorica... brojevne su imenice i svrstavaju se pod imenice.

- Po "Hrvatskoj gramatici" E. Barić i dr. (2005.) dvoje, troje, oboje, desetero, dvadesetero... spadaju u "zbirne brojeve" (u starijim su gramatikama bili "brojevne/brojne imenice").

- Zamjenički je pridjev sav, sva, sve, svi - po "Hrvatskoj gramatici" E. Barić i dr. (po starijim gramatikama svrstavao se među neodređene zamjenice).

- Zamjenički su pridjevi - po navedenoj gramatici - takav, tolik, ovakav, ovolik, onakav, onolik, kakav, kolik, svakakav, svakolik i sl. (po starijim gramatikama bili su "pridjevske zamjenice").

- Pridjevske su zamjenice moj, moja, moje, čiji, čija, čije, koji, koja, koje...
Shain is offline  
Odgovori s citatom